آمار استفاده از فیلترشکن افزایش یافته است / صفحه «پیوندها» برمی‌گردد؟

By | آگوست 22, 2023


اکوایران: سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت که یکی از مهمترین پارامترهای موثر در ایجاد مشکلات فنی در تسهیل دسترسی کاربران به اینترنت افزایش ترافیک شبکه از طریق استفاده از روش‌ها و نرم‌افزارهای موسوم به فیلترشکن است.

به گزارش اکوایران، روح‌الله عباسپور – سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن – در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه 31 مرداد) مجلس، گزارش کمیسیون صنایع و معادن درخصوص بررسی کیفیت اینترنت و شاخص‌های مرتبط با آن با رویکرد چالش‌های ایجاد شده برای شهروندان و کسب و کارهای اینترنتی را در اجرای تبصره 1 ماده 107 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی قرائت کرد.

وی در تشریح این گزارش گفت: مطابق با هدف‌گذاری لایحه برنامه هفتم توسعه کشور، سهم تولید ناخالص داخلی GDP از اقتصاد دیجیتال به عنوان یکی از پایه‌های توسعه پایدار کشور از رقم 8 درصد در سال 1401 باید به سهم 15 درصد در سال 1406 افزایش یابد.

به گفته سخنگوی کمیسیون صنایع، از جمله ملزومات اصلی برای تحقق هدف مذکور توانایی شبکه ارتباطی کشور برای انتقال مناسب داده‌های اطلاعاتی و بهره مندی کسب و کارهای دیجیتال محور، از اینترنت با کیفیت است.

وی افزود: از جمله کاستی‌های مشهودی که می‌توان به آن اشاره نمود، کیفیت دسترسی شهروندان به اینترنت در برخی از شاخص‌های آن به عنوان بستر اصلی توسعه دولت الکترونیک و بالطبع اقتصاد دیجیتال است که بعضا موجب نارضایتی مردم و خسارات‌های اقتصادی در حوزه کسب‌وکارها شده است.

عباسپور در ادامه گفت که یکی از مهمترین پارامترهای موثر در ایجاد مشکلات فنی در تسهیل دسترسی کاربران به اینترنت افزایش ترافیک شبکه از طریق استفاده از روش ها و نرم افرازهای موسوم به فیلترشکن است که اغلب در قالب باج افزار با ایجاد آسیب‌های امنیتی در شبکه به جمع‌آوری اطلاعات مشترکین اقدام می‌کنند.

وی افزود: باوجود آن که برخی از گزارش‌ها از افزایش آمار استفاده‌کنندگان از فیلترشکن در طی چندماه اخیر حکایت دارد، اما تاکنون گزارش دقیقی برای شفاف سازی آمار موجود، ارقام قابل ملاحظه هزینه‌های فیلترشکن و تحمیل آن بر سبد هزینه‌های خانوارها و در نهایت ارائه راهبردهای موثر برای کاهش استفاده از فیلترشکن‌ها توسط مشترکین، از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ارائه نشده است.

او همچنین گفته بر اساس نظرسنجی‌ها 64 درصد کاربران ایرانی از فیلترشکن استفاده می‌کنند. همچنین سهم پهنای باند ناشناس در شبکه بین‌الملل از 5 درصد، به 25 درصد رسیده است.

این کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به فیلتر وبسایت‌ها درخواست کرد تا همچون گذشته صفحه «پیوندها» برای این وبسایت‌ها نمایش داده و علت فیلتر نیز اعلام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *