آموزش انتقال مالکیت گوشی از طریق کد USSD، سایت و اپلیکیشن سامانه همتا

By | آگوست 2, 2023


آیا می‌دانستید که اگر هنگام خرید موبایل فرآیند انتقال مالکیت گوشی را انجام ندهید، حتی اگر تمام پول آن را پرداخت کرده باشید، به هیچ عنوان مالک قانونی دستگاه شناخته نخواهید شد و به علاوه آنتن آن نیز دیر یا زود قطع خواهد شد؟ در مقاله آموزش انتقال مالکیت گوشی دست دوم همراه ما باشید که به شما بگوییم چگونه هر چه سریع‌‌تر به این کار اقدام کنید…

اهمیت انتقال مالکیت گوشی

از سال ۹۶ طرح رجیستر کردن گوشی برای شناسایی دستگاه‌های فعال در شبکه تصویب شد و از سال ۱۴۰۰ بود که حتی ساعت‌های هوشمند سیم‌کارت‌خور نیز به این طرح اضافه شدند. این قانون که از فعال‌سازی دستگاه‌های سیم‌کارت خور غیر قانونی و همچنین گارانتی‌های جعلی جلوگیری می‌کند، باعث شد تا کسی نتواند در صنعت موبایل به قاچاق و کلاه‌برداری اقدام کند.

شاید بپرسید اگر انتقال مالکیت گوشی انجام نشود چه میشود ؟ در پاسخ باید گفت که گوشی‌های غیرقانونی که از این طرح پیروی نکرده‌اند، پس از مدتی غیرفعال خواهند شد و شبکه آنها کار نخواهد کرد. بنابراین، هر زمان که قصد خرید گوشی جدید یا دسته دومی داشتید، فروشنده موظف است که دستگاه را تحت مالکیت سیم‌کارت شما قرار دهد و در صورتیکه این کار را انجام نداد، آن را به هیچ عنوان خریداری نکنید.

وقتی شما مالکیت دستگاهی را برای سیم‌کارت خود فعال می‌کنید، یعنی سند آن محصول به نام شماست و هر زمان که قصد داشتید گوشی خود را به فرد دیگری بفروشید، لازمست که به انتقال مالکیت گوشی دست دوم اقدام کنید.

شاید بپرسید که IMEI چیست و چه اطلاعاتی را در خود جای داده است؟ در پاسخ باید گفت که همان شناسه دستگاه است. چندین کاربرد دارد که در مطلبی جداگانه به آن پرداخته شده است. برای مثال، اگر قصد خرید گوشی دسته دومی دارید و انتقال مالکیت را انجام ندهید، مهم نیست چه هزینه‌ای پرداخت کرده‌اید، شما مالک اصلی دستگاه نخواهید بود و اگر قرار باشد که شخصی از شناسه گوشی یا IMEI سواستفاده کند، خودتان در این قبال مسئولید، چراکه بعد از مدتی دیگر این گوشی با سیم‌ کارت شما آنتن نمی‌دهد و تنها با سیم‌کارت مالک اصلی کار می‌کند.

بنابراین هر زمان که قصد خرید گوشی داشتید، حتماً از شخص مقابل بخواهید تا فرآیند انتقال مالکیت گوشی را انجام دهد، در غیر این صورت به هیچ عنوان به خرید اقدام نکنید، چراکه هیچ سندی وجود نخواهد داشت که ثابت کند شما مالک اصلی هستید و در مقابل سواستفاده‌های احتمالی دست شما کوتاه خواهد بود.

اگر هنوز به این کار اقدام نکرده‌اید یا اینکه به تازگی قصد خرید گوشی دارید، هیچ نگران نباشید که ما به شما نحوه انتقال مالکیت گوشی را خواهیم گفت…

قیمت ویژه: ۸,۱۹۹,۰۰۰ تومان

گوشی سامسونگ Galaxy A24 ظرفیت ۱۲۸رم ۸ گیگابایت

قیمت ویژه: ۱۹,۰۹۹,۰۰۰ تومان

گوشی شیائومی Poco F5 ظرفیت ۲۵۶ رم ۱۲ گیگابایت

قیمت ویژه: ۵ تومان

گوشی شیائومی Poco X5 ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت

قیمت ویژه: ۹,۰۳۹,۰۰۰ تومان

گوشی شیائومی Redmi Note 12S ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت

قیمت ویژه: ۶,۳۹۹,۰۰۰ تومان

گوشی سامسونگ Galaxy A14 نسخه ۴G ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت

قیمت ویژه: ۷,۷۹۹,۰۰۰ تومان

گوشی سامسونگ Galaxy A24 ظرفیت ۱۲۸رم ۶ گیگابایت

شرایط انتقال مالکیت گوشی دست دوم

شرط اول برای انتقال مالکیت گوشی دست دوم اینست که دستگاهی که قصد معامله کردن آن را دارید، در ابتدا تحت مالکیت سیم‌کارتی قرار گرفته باشد که بتوان آن را منتقل کرد.

در حال حاضر تمام دستگاه‌هایی که بعد از شروع طرح رجیستری عرضه شده‌اند، تحت مالکیت قرار گرفته‌اند، اما اگر قصد انتقال مالکیت گوشی‌ای دارید که پیش از این طرح فعال بوده، نیازی نیست که به این کار اقدام کنید، چون شبکه این محصول بر روی هیچ سیم‌کارتی قطع نخواهد شد.

اما با این حال باز هم می‌توان مالکیت را بر روی سیم‌کارتی که در ابتدا بر روی دستگاه فعال بوده تایید کرد و سپس فرآیند انتقال مالکیت را انجام داد.

دقت داشته باشید که کد فعال‌سازی تنها به دستگاه‌های قانونی ارسال می‌شود؛ بنابراین اگر دستگاه قاچاقی خریده‌اید حتماً آن را به فروشنده بازگردانید و اگر قبول نکرد به شکایت کردن اقدام کنید. با اینکه قیمت گوشی آیفون یا هر برند دیگری در این صورت ارزان‌ترست، اما دیر یا زود غیرفعال خواهد شد.

اگر دستگاه خود را می‌خواهید مدتی به شخصی دیگر قرض دهید یا اینکه سیم‌کارتتان را عوض کرده‌اید، می‌توانید به اختیار خود انتقال مالکیت را انجام دهید و هیچ اجباری وجود ندارد. مگر اینکه پیام هشداری دریافت کرده باشید که در آن مهلت انتقال مالکیت گوشی را ذکر کرده، اگر به آن توجهی نکنید بعد از آن تاریخ شبکه گوشی تنها با شماره مالک فعال خواهد بود. اگر این پیام تاریخی نداشت، از آنجایی که هیچ خرید و فروشی انجام نشده می‌توانید آن را نادیده بگیرید.

روش های انتقال مالکیت گوشی

در ابتدا لازمست بدانید که دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور در سامانه همتا، که سایت انتقال مالکیت گوشی است، ثبت می‌شوند و افرادی که قصد دارند مالکیت دستگاه خود را به شخص دیگری واگذار کنند، لازمست از طریق این سامانه اقدام کنند. این سامانه از طریق روش‌های زیر برای انتقال مالکیت گوشی اندروید یا آیفون پاسخگوست:

 • کد انتقال مالکیت #۷۷۷۷*
 • سایت رسمی همتا
 • اپلیکیشن همتا

شما برای اینکه بتوانید دستگاهی را تحت مالکیت خود قرار دهید، احتیاج به کد فعال‌سازی دارید که خواهیم گفت چگونه آن را دریافت کنید. اگر دستگاه نو و آکبندی خریده‌اید، این کد بر روی جعبه یا کارت گارانتی محصول نوشته شده است، اگر کار نکرد نزد فروشنده رفته تا آن را برای شما فعال کند، اگر نتوانست کاری انجام دهد، دستگاه را پس دهید. اگر گوشی هدیه است و به فروشنده دسترسی ندارید، می‌توانید به شرکت گارانتی‌کننده محصول مراجعه کنید و بخواهید تا آن را در اختیارتان قرار دهد.

در ادامه طریقه انتقال مالکیت گوشی از طریق کد USSD و همچنین خود سامانه را خواهیم گفت. پس از انجام این فرآیند بلافاصله دستگاه بر روی سیم‌کارت مورد نظر فعال خواهد شد. دقت داشته باشید که فرقی ندارد دستگاه شما چند سیم‌کارته است وقتی مالکیت یکی را انجام دهید، شناسه دوم هم به صورت خودکار فعال خواهد شد و نیازی نیست که مجدداً به این کار اقدام کنید.

انتقال مالکیت گوشی از طریق کد USSD

کد USSD به آن دسته کدهایی گفته می‌شود که از طریق * و # شماره‌گیری می‌شوند. انجام این کار بسیار راحت است و تنها لازمست که طبق آموزش تصویری انتقال مالکیت گوشی که در زیر آورده شده اقدام کنید:

۱. در ابتدا شناسه IMEI گوشی در حال معامله را دریافت و در جایی یادداشت کنید. برای انجام این کار با همان دستگاه کد #۰۶#* را شماره گیری کنید. به تعداد اسلات‌های سیم‌کارت به شما کد IMEI نشان داده خواهد شد. کار شما با یکی از آنها خواهد بود. می‌توانید کد اولی را یادداشت گنید.

۲. با همین گوشی که قصد خرید و فروش آن را دارید کد انتقال مالکیت گوشی *۷۷۷۷# را شماره‌گیری کنید.

۳. کیبوردتان را انگلیسی کرده و شماره مربوط به انتقال مالکیت را وارد کنید. معمولاً سومین گزینه است؛ بنابراین ۳ را به انگلیسی وارد و ارسال کنید.

۴. در ادامه به شما کد IMEI دستگاه نشان داده خواهد شد، بعد از آن عدد ۱ را وارد و ارسال کنید.

۵. در مرحله بعد شماره تلفن خریدار را وارد کنید. البته اگر قصد انتقال مالکیت به سیم‌کارت دیگر خود را دارید می‌توانید در اینجا آن شماره را وارد کنید.

۶. در ادامه از شما پرسیده می‌شود که انتقال مالکیت از کد ۱۵ رقمی زیر به شماره تلفن *** را تایید می‌کنید؟ اگر اطلاعات درست است عدد ۱ را ارسال کنید.

۷. بعد از انجام این مرحله کد فعال‌سازی به شماره خریدار ارسال می‌گردد، آن را یادداشت کنید. این کد حتماً باید از سامانه همتا ارسال شود.

از این مرحله به بعد کار شما با دستگاهیست که کد به آن اس ام اس شده است. به بخش شماره‌گیر آن رفته و…

۱. دوباره کد *۷۷۷۷# را شماره‌گیری کنید.

۲. اینبار گزینه فعال‌سازی را انتخاب کنید.

۳. سپس از شما خواسته می‌شود تا کد ۱۵ رقمی دستگاه خریداری شده را که پیش از این یادداشت کرده بودید وارد کنید.

۴. اگر شماره تلفن را تایید می‌کنید، عدد ۱ را ارسال کنید. حتماً از درست بودن این شماره اطمینان کامل داشته باشید. اگر شماره نادرست بود، به جای عدد ۱ شماره مورد نظر را وارد و ارسال کنید.

۵. کد فعال‌سازی که پیش از این بر روی سیم‌کارت مورد نظر ارسال شده بود را وارد کنید.

دوبار از شما پرسیده می‌شود تا اطلاعات را تایید کنید. بعد از آن فرآیند انتقال مالکیت گوشی دست دوم با موفقیت انجام خواهد شد.

انتقال مالکیت گوشی از طریق سامانه همتا

در ابتدا وارد سایت hamta.ntsw.ir شوید. می‌توانید از طریق وارد کردن شماره تلفنی که مالک دستگاه است و رمز عبوری که به آن ارسال خواهد شد اقدام کنید، یا اینکه در آنجا ثبت نام کرده و سپس با استفاده از کد ملی وارد شوید. در ادامه روش انتقال مالکیت گوشی در این سامانه به صورت زیر انجام می‌شود:

 1. بعد از اینکه وارد سامانه شدید، لیستی از دستگاه‌هایی که تحت مالکیت این شماره هستند را خواهید دید. شناسه ۱۵ رقمی مربوطه را انتخاب کنید. اگر نمی‌دانید که شناسه (IMEI) آن چیست، در همان دستگاه کد #۰۶#* را شماره‌گیری کنید.
 2. سپس بر روی گزینه “انتقال مالکیت/فروش” کلیک کنید.
 3. در ادامه از شما خواسته می‌شود تا شماره تلفن فردی که قصد فروش دستگاه را به وی دارید، وارد کنید. توجه کنید که این شخص پس از خرید لازمست از این سیم کارت بر روی دستگاه خود استفاده کند.
 4. در ادامه اگر اطلاعات نشان داده شده کاملاً درست است، آن را تایید کنید.
 5. بعد از تکمیل این فرآیند دیگر این شناسه تنها در کارتابل فرد خریدار قابل استفاده خواهد بود.

انتقال مالکیت گوشی از طریق اپلیکیشن همتا

اگر سامانه به درستی پاسخگو نیست می‌توانید در همان سایت همتا (hamta.ntsw.ir) اپلیکیشن را دانلود کنید. لینک دانلود هر دو نسخه اندروید و iOS قرار گرفته و برای انتقال مالکیت گوشی سامسونگ و تمام برندهای دیگر کار خواهد کرد. وقتی وارد اپلیکیشن همتا شدید، خواهید دید که چقدر کار کردن با آن راحت است.

بعد از اینکه برنامه را باز کردید به بخش انتقال مالکیت رفته و شماره تلفن خود را وارد کنید. خواهید دید که در آنجا دستگاه‌هایی که تحت مالکیت این سیم‌کارت هستند را نشان خواهد داد. دستگاه با شناسه (IMEI) مورد نظر را انتخاب کنید، شماره خریدار را وارد کرده و اگر اطلاعات درست بودند فرآیند انتقال مالکیت گوشی را تایید کنید.

انتقال مالکیت گوشی بدون شماره تلفن

اگر به هیچ عنوان به فروشنده دسترسی ندارید و مجبور هستید که به انتقال مالکیت گوشی دست دوم بدون سیم کارت اقدام کنید، احتمالاً اموزش انتقال مالکیت زیر پاسخگو خواهد بود:

اگر در حال حاضر این دستگاه تحت مالکیت شخصی نیست و هنوز هم از شناسه آن سواستفاده نشده مراحل زیر را انجام دهید:

 • وارد سامانه همتا hamta.ntsw.ir شوید.
 • در کادر مقابل، شماره موبایل، رمز موقتی که برای آن ارسال می‌شود و همچنین کد امنیتی را وارد کنید.

 • به بخش وضعیت شناسه دستگاه (IMEI) بروید.
 • شناسه IMEI دستگاه مورد نظر را وارد کنید.
 • با شماره سیم‌کارتی که خواهید دید تماس گرفته و از وی بخواهید تا مالکیت گوشی را به شما انتقال دهد.

انتقال مالکیت گوشی بدون سیم کارت قبلی

با وجود اینکه برای تغییر مالکیت گوشی به سیم کارت مالک نیاز است، اما ممکن است به هر دلیلی سیمکارت در دسترس نباشد. در این شرایط چه اقدامی باید کرد و چاره چیست؟ آیا انتقال مالکیت گوشی دست دوم بدون سیم کارت امکانپذیرست؟ در زیر نمونه شکایت‌هایی که افراد در زمینه انتقال مالکیت گوشی مطرح کرده‌اند را مشاهده می‌کنید:

 • بدون انتقال مالکیت گوشی از طریق سایت همتا اقدام به خرید دستگاهی کرده‌ام و شماره موبایل فروشنده را هم نمی‌دانم. چگونگی انتقال مالکیت گوشی در این شرایط را نمی‌دانم.
 • دستگاه را بدون تغییر مالکیت گوشی خریداری کرده‌ام. شماره همراه فروشنده را دارم، اما خاموش است و امکان انتقال مالکیت همتا برایم وجود ندارد.
 • دستگاه را بدون مراجعه به سامانه همتا انتقال مالکیت خریداری کرده‌ام. فروشنده از شناسه (IMEI) گوشی‌ام سوء استفاده کرده و دستگاهم قطع شده است.

اولین راهی که برای انتقال مالکیت آیفون یا گوشی های اندرویدی در صورت عدم وجود سیمکارت به ذهن می‌رسد اینست که فرد به شرکت یا اپراتور مربوطه مراجعه کرده و در صورت امکان سیمکارت را مجددا دریافت کند. چنانچه، به هر دلیلی نتوانستید سیم کارت را از اپراتور بگیرید و یا اگر سیم کارت تخلیه شده بود می‌توانید از طریق سایت همتا انتقال مالکیت به صفحه «بازیابی اطلاعات سیم کارت واگذار شده» رفته و از آن طریق اقدام نمایید.

اگر همچنان مشکلتان رفع نشد مالک سیم کارت بایستی به اپراتور مراجعه کرده و تخلیه سیم کارت را پیگیری کند. اگر اپراتور مربوطه اذعان کند که قبلاً اعلام تخلیه انجام شده، می‌بایست از اپراتور نامه رسمی دریافت کنید و جهت پیگیری به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مراجعه کنید.

با این حال اگر در طی مراحل انتقال مالکیت گوشی شخص خریدار به فروشنده دسترسی نداشته باشد، می‌تواند برای انتقال مالکیت از طریق سایت همتا به این سامانه مراجعه کند و پس از ورود به کارتابل خود به قسمت IMEI یا وضعیت شناسه دستگاه برود و پس از وارد کردن IMEI گوشی، شماره تلفن آخرین مالک به شما نشان داده خواهد شد؛ پس از آن می‌توانید برای تغییر مالکیت گوشی با آن شماره تماس برقرار کنید.

امیدواریم که این مقاله آموزش انتقال مالکیت گوشی توانسته باشد به شما در انجام این فرآیند بسیار مهم کمک کند. اگر باز هم در این پروسه با مشکلی مواجه شدید، حتماً در قسمت نظرات سوال خود را با ما در میان بگذارید…

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱۶ رای

سوالات متداول

چه گوشی‌هایی نیاز به انتقال مالکیت دارند؟

گوشی‌هایی که مشمول طرح رجیستری گوشی شده‌اند. از سال 96 این طرح تصویب شده؛ بنابراین اگر گوشی دسته دومی که قصد خرید آن را دارید در این سال‌ها عرضه شده به انتقال مالکیت آن بپردازید. گوشی‌هایی که قبل از این طرح خریداری شده‌اند بدون انتقال مالکیت بر روی تمام سیم‌کارت‌ها کار خواهند کرد. در خصوص این گوشی‌ها خود فروشنده مختارست که این کار را انجام دهد یا نه.

انتقال مالکیت در گوشی‌های دو سیم کارته چگونه است؟

فرقی ندارد که گوشی چند سیم کارته است. بعد از طی کردن انتقال مالکیت گوشی به سرعت شناسه دستگاه بر روی سیم کارت دیگر نیز فعال خواهد شد.

اگر شماره مالک قبلی را نداشته باشیم، چگونه انتقال مالکیت گوشی را انجام دهیم؟

اگر به هیچ عنوان شماره آن فرد را ندارید، می‌توانید از طریق سامانه همتا اقدام کنید. برای طی این مراحل می‌توانید به مقاله مراجعه کنید.

اگر انتقال مالکیت گوشی را انجام ندهیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

پس از مدتی آنتن و شبکه گوشی غیرفعال خواهد شد؛ بنابراین بدون انتقال مالکیت به هیچ عنوان اقدام به خرید گوشی دست دوم نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *