اپل کار بر روی تراشه های A19 و M5 را از هم‌اکنون آغاز کرده است

By | آگوست 23, 2023


اگرچه تراشه‌های A17 Bionic و M3 که برای امسال برنامه‌ریزی شده‌اند، هنوز به‌طور رسمی معرفی نشده‌اند، اما گفته می‌شود که اپل از هم‌اکنون درحال کار بر روی چیپست‌های آینده خود است که سال‌ها تا عرضه آن‌ها فاصله داریم. بر اساس آخرین اطلاعات فاش‌شده، ارجاعاتی به تراشه های “A19” و “M5” در کد رسمی اپل کشف شده است.

تراشه های A19 و M5 اپل

منابعی که توسط کاربر توییتری orangera1n پیدا شده است، نشان‌دهنده وجود تعداد زیادی از تراشه‌های معرفی‌نشده اپل است. به‌دنبال روند شناسایی تراشه‌های اپل، گمان می‌رود که آخرین اکتشافات مربوط به تراشه‌های «A19» ،«M5 Pro» ،«M5 Max» و «M5 Ultra» باشد که نشان می‌دهد کار روی این پردازنده‌ها درحال انجام است.

سرور امضای Tatsu اپل (TSS) فایل‌های سیستم‌عامل را با صدور گواهی‌های منحصربه‌فرد به نام APTickets تأیید می‌کند که حاوی جزئیات خاصی است. در تلاش برای شناسایی ApChipIDهای معرفی‌نشده، درخواست‌های TSS برای هر شناسه ممکن انجام شده است. آن‌هایی که یک شناسه نامعتبر را برگرداندند، ظاهراً به یک تراشه معرفی‌نشده اشاره دارند.

تراشه های A19 و M5 اپل

درمیان ApChipIDهای کشف‌شده، شناسه 0x8150 با A19 مطابقت دارد، درحالی‌که 0x6050 ،0x6051 و 0x6052 به‌ترتیب نشان‌دهنده M5 Pro ،M5 Max و M5 Ultra هستند. این استنباط بر اساس توالی منطقی و الگوهای تراشه‌های معرفی‌شده قبلی انجام می‌شود.

با فرض اینکه اپل همچنان هر سال مدل‌های جدید آیفون را عرضه می‌کند، A19 می‌تواند در مدل‌های آیفون 17 پرو در سال 2025 استفاده شود. درحال‌حاضر، تنها چند هفته تا معرفی اولین تراشه 3 نانومتری اپل، A17 Bionic، با ارائه مدل‌های آیفون 15 پرو فاصله داریم و انتظار می‌رود این چیپست عملکرد و کارایی قابل‌توجهی نسبت‌به تمام تراشه‌های اپل در سال‌های اخیر که بر پایه فناوری 4 نانومتری TSMC ساخته شده‌اند، ارائه کند.

با فرض اینکه همه چیز طبق برنامه پیش برود، اپل احتمالاً از فرآیند 2 نانومتری TSMC برای تراشه‌های فوق‌الذکر بهره خواهد برد که انتظار می‌رود برای اولین بار اپل به‌طور انحصاری از این فرآیند استفاده کند. 

نظر شما درباره تراشه های A19 و M5 اپل چیست؟دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *