اینترنت ایران از چیزی که در تست سرعت می بینید بدتر است!

By | جولای 24, 2023


اکوایران: اگرچه بارها به داده های سایت تست سرعت و استناد به آن برای درک وضعیت اینترنت کشور اشاره شده و کارشناسان به زبان های مختلف این مشکل را توضیح داده اند، اما وزیر ارتباطات دولت سیزدهم بر استناد به این سایت و مطلوب نشان دادن وضعیت اینترنت در کشور تاکید دارد.

به گزارش اکو ایران، وزیر ارتباطات با استناد به داده‌های پایگاه اینترنتی «تست سرعت» بار دیگر سرعت اینترنت کشور را مطلوب ارزیابی کرد.

عیسی زارع پور این بار در مجلس و در پاسخ به محمدرضا پورابراهیمی – نماینده کرمان – که از پایین بودن کیفیت اینترنت پرسیده بود، به رتبه 65 ایران در بین 190 کشور جهان در فهرست این سایت اشاره کرد و آن را دستاورد دولت سیزدهم در حوزه اینترنت موبایل خواند.

این نقل قول و تکرار وزیر ارتباطات در حالی مطرح شد که کارشناسان بارها درباره عملکرد این سایت توضیح می دادند و توضیح می دادند که چرا تست سرعت نتوانست تصویر صحیحی از تجربه کاربری در هنگام استفاده از اینترنت نشان دهد. به نظر می رسد بهتر است از داده های این سایت استفاده کنیم و صحت آن را به چالش بکشیم تا داستان را مستقیم کنیم تا برای همیشه از شر پیوند به این سایت خلاص شویم.

مشکل فقط یک سوال ساده و یک تناقض است که حتی اگر جواب ندهید مفید است.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، بر اساس داده های سایت اسپید تست، در حالی که اینترنت بین الملل در ابتدای ناآرامی متوقف شده بود و پس از آن پرکاربردترین اپلیکیشن های ایران یعنی واتس اپ و اینستاگرام فیلتر شدند و حتی در آبان 1401 که این شرایط به اوج خود رسید، نمودار سرعت تست سرعت متوسط ​​سرعت اینترنت در ایران را به گونه ای نشان می دهد که اوج پیشرفت اینترنت را به ثبت رسانده است. حتی به گونه ای که پله های پیشرفت موقعیت جهانی او را بر هم بزند!

در طول یک سال گذشته گزارش ها، داده ها، آمار و تحقیقات بسیاری انجام شده است تا به وزارت ارتباطات و تمامی مسئولان تصمیم گیری یک جانبه در اینترنت نشان دهد که حقیقت آسیب های وارد شده به جامعه در این حوزه چیست.

آخرین گزارش پژوهشی با نگاهی به وضعیت اینترنت در ایران توسط انجمن بازرگانی برق ایران تهیه شده است. بر اساس گزارش مذکور، در بین 100 کشور دارای بالاترین تولید ناخالص داخلی، اینترنت ایران پس از میانمار دومین اینترنت قطعی و پس از چین دومین اینترنت محدود جهان را به خود اختصاص داده است.

این گزارش همچنین حاکی از آن است که اینترنت ایران جزو 5 اینترنت کند دنیاست و وضعیت آن در نقطه بحرانی قرار دارد.

البته عیسی زارع پور – وزیر ارتباطات – قبل از مراجعه مجدد به این سایت در مجلس گفته بود که این سایت مرجع من نیست، مرجع آمریکایی هاست. اما باز هم نقل کرد و آنقدر برای دولت سیزدهم مهم است که همان داده ها و نقل قول ها در سایت دولت منتشر شد و رتبه فرضی ایران برجسته شد.

آیا می توان Speedtest را نقل کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *