تهدید هوش مصنوعی برای مشاغل سطح بالا

By | جولای 13, 2023


اکوایران: داده‌های اخیر نشان می‌دهد که هوش مصنوعی برای مشاغلی مانند امور حقوقی، پزشکی، مالی و غیره که نیاز به مهارت‌های سطح بالایی دارد، خطری جدی است.

به گزارش اکو ایران، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی می گوید هوش مصنوعی مشاغل ماهر را بیشتر در معرض خطر قرار می دهد.

به گفته یک سازمان بین المللی با نفوذ، اقتصادهای بزرگ در آستانه یک “انقلاب هوش مصنوعی” هستند که می تواند منجر به از دست دادن مشاغل در مشاغل ماهر مانند حقوق، پزشکی و امور مالی شود.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) اعلام کرد که مشاغلی که بیشتر در معرض خطر اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی هستند، مشاغل با مهارت بالا هستند و حدود 27 درصد از اشتغال را در 38 کشور عضو آن شامل ایالات متحده، استرالیا و استرالیا تشکیل می دهند. انگلستان، ژاپن و آلمان و … تشکیل می دهند

این سازمان گفت: «واضح است که پتانسیل جایگزینی (شغل های مبتنی بر هوش مصنوعی) قابل توجه است و نگرانی هایی را در مورد کاهش دستمزدها و از دست دادن شغل ایجاد می کند. با این حال، او اضافه کرد که هوش مصنوعی در حال حاضر به جای جایگزین کردن شغل، در حال تغییر شغل است.

OECD می‌گوید: «حرفه‌های مالی، پزشکی و فعالیت‌های حقوقی، که اغلب به سال‌ها آموزش نیاز دارند و وظایف اصلی آن‌ها به تجربه انباشته تصمیم‌گیری متکی است، ممکن است ناگهان خود را در برابر اتوماسیون هوش مصنوعی آسیب‌پذیر ببینند.

این سازمان افزود که مشاغل با مهارت بالا مانند کارگران در زمینه های حقوقی، فرهنگی، علمی، مهندسی و تجاری بیشتر در معرض اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی هستند.

پیشرفت در هوش مصنوعی منجر به مشکلاتی شده است که در آن خروجی ابزارهای هوش مصنوعی – مانند ChatGPT – از انسان قابل تشخیص نبود. به گفته OECD، در نتیجه، اقتصادهای بزرگ ممکن است در اوج این آسیب پذیری قرار گیرند.

این سازمان در چشم انداز اشتغال 2023 خود گفت: “این تحولات سریع، همراه با کاهش هزینه های تولید و پذیرش این فناوری های جدید، نشان می دهد که اقتصادهای OECD ممکن است در آستانه یک انقلاب هوش مصنوعی باشند که می تواند به طور اساسی محل کار را تغییر دهد.” “

این سازمان مستقر در پاریس گفت که برای اطمینان از استفاده مسئولانه و قابل اعتماد از هوش مصنوعی در محل کار، اقدام فوری لازم است.

بر اساس این گزارش، بریتانیا، لوکزامبورگ و سوئد کمترین سهم اشتغال را در مشاغل پرخطر دارند و ایالات متحده در پایین ترین سطح در این مقیاس قرار دارد و مجارستان، اسلواکی، لهستان و جمهوری چک بیشترین سهم را دارند. با آلمان و ایتالیا نیز در صدر جدول قرار دارند.

OECD گفت داده ها نشان می دهد که اقتصادها در آستانه یک انقلاب هستند، نه در میانه آن، و سهم شرکت هایی که هوش مصنوعی را اتخاذ می کنند تک رقمی باقی مانده است، تا حدی به دلیل مسائل مربوط به هزینه و مهارت های نیروی کار.

این سازمان اضافه کرد که در حالی که هوش مصنوعی پتانسیل حذف کارهای خسته کننده یا خطرناک و ایجاد کارهای جالب را دارد، شرکت ها به وضوح این واقعیت را دارند که انگیزه اصلی سرمایه گذاری در هوش مصنوعی بهبود عملکرد کارکنان و کاهش هزینه ها است.

در نتیجه مشاغل پردرآمدی که نیاز به مدرک دانشگاهی دارند بیشترین آسیب را خواهند دید.

شواهدی مبنی بر تعصب جنسیتی و نژادی در فرآیندهای استخدام مبتنی بر هوش مصنوعی نیز در سال‌های اخیر پدیدار شده است و موضوع سوگیری مبتنی بر هوش مصنوعی به یک نگرانی ایمنی اصلی برای این فناوری تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *