جامعه دوزیست شد، حاکم یکپارچه ماند

By | جولای 19, 2023


مجید نیلی احمدآبادی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران معتقد است که مردم اکنون زندگی دوگانه ای دارند. وی در کنفرانس فرصت های ایران در عصر دیجیتال با اشاره به اینکه زیستگاه ما قبل از ورود تلفن های هوشمند تغییر چندانی نکرده بود، توضیح داد: پس از اینکه تلفن های هوشمند در دسترس ما قرار گرفت، زندگی ما در فضای دیجیتال آغاز شد و زندگی موازی و مکمل هم بود. فضای فیزیکی

به گفته نیلی، ما اکنون بسیاری از کارهای رایج را در فضای ترکیبی انجام می دهیم و در این فضا مکان بی معنا شده است و قرار دادن فرد در فضای ارتباطی مهم است. اهمیت این رویداد این است که ما یک زندگی دوگانه داریم: یک زندگی دیجیتال و یک زندگی فیزیکی.

یکی از اعضای هیات آموزشی دانشگاه تهران نیز گفت: با وجود این دوزیست به نظر می رسد در کشور ما حاکم همچنان موجودی واحد است که در صورت عقب ماندن از جامعه می تواند مشکلات جدی ایجاد کند.

در ادامه این همایش فرشاد فاطمی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف به چشم انداز بهره وری در بخش غیر دیجیتال کشور نگاه کرد و گفت: رشدی که اقتصاد کشور در سال های 67 تا 90 تجربه کرد، نتیجه تولید بیشتر و ارزش افزوده ایجاد شده توسط شرکت هاست. این رشد مبتنی بر منابع ارزانی بود که به اقتصاد تزریق شد. منابع حاصل از صادرات نفت، حتی منابع آبی و… اما باید بدانیم که این منابع دیگر قابل تحقق نیست.

وی با یادآوری اینکه در یک نقطه عطف تاریخی قرار داریم، تصریح کرد: اگر بخواهیم شرکت ها به ایجاد ارزش افزوده ادامه دهند، راهی جز دستیابی به این رشد از طریق بهره وری نداریم، البته بخش عمده ای از بهره وری ناشی از فناوری است.

اخباری که از دهه 90 مرور می شود همیشه حاوی اتفاقات بدی است که نشان از وضعیت نامطلوب اقتصادی کشور در آن دهه دارد، اما فرهاد نیلی، مدیرعامل رحمان، در کنفرانس فرصت های ایران در عصر فناوری دیجیتال، نکته مثبت آن دهه را ارائه کرد. گفت: دهه نه تنها خبر بدی نبود، در دهه 1990 حاکمان ما به بلوغ رسیدند، شرکت ها و جوانان ایرانی به درجه ای از شجاعت و شجاعت رسیدند و بخش دیجیتال اقتصاد ایران متولد شد.

وی ادامه داد: در این دهه شاهد تولد شرکت هایی بودیم که تمام دارایی های آنها دیجیتال بود و در دوره ای که اقتصاد کشور و شرکت های میراث دار رشد نمی کردند، این بخش رشد دو رقمی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *