دلیل نیامدن صدا از گوشی هنگام مکالمه و بررسی راهکارهای این مشکل

By | آگوست 22, 2023


آیا تا به حال مشکل نیامدن صدا هنگام مکالمه برایتان پیش آمده است؟ گاهی بعضی از کاربران از قطع شدن صدای گوشی گله می‌کنند و می‌گویند من نمی‌توانم چیزی را از طریق گوشی اندرویدی‌ام بشنوم یا اینکه چرا صدای طرف مقابل هنگام تماس شنیده نمی‌شود. در این مقاله سعی کرده‌ایم دلیل نیامدن صدا از گوشی هنگام مکالمه را توضیح داده و برای آن راهکارهایی ارائه دهیم…

دلیل نیامدن صدا از گوشی هنگام مکالمه

چگونه وقتی اسپیکر دستگاه اندرویدی کار نمی‌کند مشکل آن را برطرف کنیم؟ اصلاً دلیل رخ دادن این مشکل چیست؟ هیچ چیز آزار دهنده‌تر از این نیست که وقتی شما با گوشی صحبت می‌کنید، ناگهان نتوانید چیزی بشنوید. برای اینکه بدانید دلیل نیامدن صدا از گوشی هنگام مکالمه چیست، می‌‌خواهیم به شما چند روش عیب‌یابی را معرفی کنیم که می‌توانند به شما برای بازگرداندن صدا کمک کنند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که برای برطرف کردن مشکل نرفتن صدا هنگام مکالمه سامسونگ یا برندهای دیگر، راه‌کارهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم را انجام دهید:

اگر این مشکل تنها نقص گوشیتان نیست و هر سری اشکال جدیدی در آن بوجود می‌آید، به نظر می‌رسد که وقت خرید دستگاه جدید فرا رسیده است. اگر فعلاً در فکر گوشی جدید نیستید، پیشنهاد می‌کنیم که سری به صفحه محصولات ما زده و مشخصات و قیمت گوشی را به صورت لحظه‌ای ببینید.

توجه: دستورالعمل‌های این مقاله در همه گوشی‌های هوشمند و تبلت دارای سیستم عامل اندروید اعمال می‌شوند.

رفع مشکل نرفتن صدا هنگام مکالمه سامسونگ

اگر کاربر سامسونگ هستید به طور کلی به شما توصیه می‌کنیم که قبل از اینکه به سراغ راه‌حل دیگری روید ابتدا بررسی کنید که چیزی بلندگوی بالا و روی صفحه نمایش را نپوشانده باشد سپس می‌توانید راه‌حل‌های دیگر را امتحان کنید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. برای کشف دلیل نیامدن صدا از گوشی هنگام مکالمه موارد زیر را دنبال کنید

تست اسپیکر گوشی

اگر در طرف دیگر خط نمی‌توانید صدای کسی را بشنوید، بررسی کنید که آیا با بلندگو قادر به شنیدن صدای فرد مقابل هستید یا خیر. اگر اسپیکر فعال شود، آیکون بلندگو سبز یا برجسته است. اگر این طور نیست، روی آیکون اسپیکر ضربه بزنید تا روشن و فعال شود.

نکته: حتی اگر اسپیکر غیرفعال باشد، می‌توانید از طریق گوشی بشنوید.

قیمت ویژه: ۵,۱۹۹,۰۰۰ تومان

گوشی شیائومی Redmi 12C ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت

قیمت ویژه: ۷,۶۹۹,۰۰۰ تومان

گوشی شیائومی Redmi Note 12 4G ظرفیت ۱۲۸ رم ۸ گیگابایت

قیمت ویژه: ۱۶,۹۹۹,۰۰۰ تومان

گوشی سامسونگ Galaxy S20 FE 4G ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت

قیمت ویژه: ۱۲,۱۹۹,۰۰۰ تومان

گوشی سامسونگ Galaxy A34 ظرفیت ۱۲۸ رم ۸ گیگابایت

قیمت ویژه: ۹,۱۹۹,۰۰۰ تومان

گوشی شیائومی Redmi Note 11 Pro 4G ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت

قیمت ویژه: ۷,۱۹۹,۰۰۰ تومان

گوشی سامسونگ Galaxy A14 نسخه ۴G ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت

افزایش صدای مکالمه

گاهی پیچیده‌ترین سؤال ما جواب آسانی دارد که به دلیل ساده بودن به سراغ آن نمی‌رویم. زیاد کردن صدای بلندگوی گوشی یکی از همین موارد است. ممکنست دلیل نیامدن صدا از گوشی هنگام مکالمه این باشد که در آخرین تماس خود میزان صدا را روی حداقل‌  حالت ممکن گذاشته‌اید و حال این نکته را فراموش کردید. دکمه افزایش صدا را در گوشی خود فشار دهید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد. این دکمه در بیشتر گوشی‌ها در سمت چپ قرار دارد. لازم به ذکرست که ما در مقاله افزایش صدای گوشی به ترفندهایی اشاره کرده‌ایم که به صورت کلی برای افزایش صدا کار‌ساز خواهد بود.

برخی از ترفند‌ها و تنظیمات مربوط به این کار ممکن است برای برندهای مختلف متفاوت باشد، برای مثال برخی از کاربران شیائومی گزارش دادند که با کم و زیاد شدن صدای گوشیشان به صورت ناگهانی مواجه شدند که در مقاله علت کم و زیاد شدن خودکار صدای گوشی شیائومی این مسئله را به صورت جداگانه بررسی کرده‌ایم.

به غیر از صدا اگر کاربر شیائومی هستید و به غیر از صدا با مشکل دیگری روبرو شده‌اید بهترست سری به مقاله مشکلات گوشی شیائومی بزنید و ببینید در لیست مواردی که در این مطلب مطرح شده راه‌حل مشکل خود را پیدا می‌کنید یا خیر.

تنها راه تست و تنظیم میزان صدای مکالمه، برقراری تماس است.

تست میزان صدای برنامه

برخی از برنامه‌ها مانند فیس‌بوک به شما امکان می‌دهد صدا را به صورت جداگانه قطع کنید، اگر صدا را در یک برنامه خاص نمی‌شنوید، تنظیمات صدای خود برنامه را بررسی کنید. ممکن است صدا در برنامه خاموش یا کم شده باشد.

کم بودن صدای رسانه دلیل نیامدن صدا از گوشی هنگام مکالمه

برای صحبت در برخی برنامه‌ها بررسی صدای خود سیستم هم اهمیت دارد. اگر هنوز چیزی نمی‌شنوید، چک کنید که قابلیت رسانه یا media کم یا خاموش نشده باشد برای بررسی این موضوع می‌توانید:

 1. به setting بروید.
 2. روی sound and vibration بزنید.
 3. روی volume بزنید.
 4. اسلایدر media را به سمت راست بکشید تا صدا زیاد شود.

نکته: همچنین می‌توانید راکر افزایش یا کاهش صدا را روی دستگاه خود فشار دهید، سپس روی آیکون تنظیمات ضربه بزنید تا تنظیمات میکسر صدا نشان داده شود.

حل نیامدن صدا هنگام تماس با خاموش کردن گزینه “مزاحم نشوید”

 •  مطمئن شوید حالت «مزاحم نشوید» یا Do Not Disturb فعال نیست.

این ویژگی مفید هم در برخی مواقع می‌تواند علت قطع شدن صدای زنگ گوشی شیائومی یا حتی سامسونگ و هوآوی باشد. برای غیرفعال کردن این تنظیمات، به setting بروید و دکمه «Do not disturb» را خاموش کنید.

وصل شدن خودکار هدفون علت نرفتن صدا در تماس

 • مطمئن شوید که هدفون به گوشی وصل نشده باشد

در گوشی‌های هوشمند در صورت اتصال بلوتوثی یا سیمی با هدفون به طور خودکار بلندگوی خارجی را غیرفعال می‌‌شود. اگر هدفون کاملاً در جک صوتی قرار نگرفته نباشد، این مورد نیز می‌تواند به عنوان دلیل قطع شدن صدای گوشی مطرح شود.

نکته: اگر از هدست استفاده می‌کنید با مشکل نیامدن صدا در حین مکالمه مواجه‌اید، بخش نرم‌افزاری را هم چک کنید. در استفاده از یک سری اپلیکیشن‌ها هدست غیرفعال شده است. برای بررسی مشکلات هدست می‌توانید از برنامه headset toggle نیز استفاده کنید.

قاب‌ نامناسب دلیل نیامدن صدا از گوشی هنگام مکالمه

رفع مشکل قطع و وصل شدن صدای گوشی گاهی خیلی سادست! گوشی خود را از قاب محافظ جدا کنید. برخی از محافظ‌های گوشی ممکن است صدا را خفه کنند. گوشی اندرویدتان را از قاب جدا کرده، سپس صدا را امتحان کنید. در صورت بهبود صدا بلافاصله متوجه خواهید شد که مشکل نیامدن صدا هنگام مکالمه در شیائومی یا برند دیگری که استفاده می‌کنید، همین است یا خیر…

 • دستگاه خود را ری استارت کنید.

راه‌اندازی مجدد، اغلب اشکالات نرم افزاری و حتی علت قطع و وصل شدن صدا هنگام مکالمه را برطرف می‌کند. دکمه روشن/خاموش را فشار دهید و نگه دارید تا اینکه مجموعه‌ای از گزینه‌ها را روی صفحه مشاهده کنید. برای راه‌اندازی مجدد گوشی خود روی Restart ضربه بزنید.

خاموش و روشن کردن گوشی برای شنیدن دوباره صدا هنگام مکالمه

برای رفع مشکل قطع و وصل شدن صدا هنگام مکالمه دستگاه خود را خاموش کرده و دوباره روشن کنید. اگر با ری استارت کردن کاری از پیش نبردید، ممکن است گوشی شما یک مشکل فنی داشته باشد که شما را ملزم به خاموش و روشن کردن کند. هنگامی که گوشی خود را دوباره روشن کردید، صدا را با یک برنامه تست کنید. ممکنست با خود بگویید که این راهکار برای علت نرفتن صدا در گوشی نوکیا ساده و گوشی‌های قدیمی است، اما این ترفند گاهی مشکلات گوشی‌های پرچمدار را هم برطرف می‌کند.

اگر هنوز هم یک گوشی ساده نوکیا دارید و با صدای آن به مشکل برخورده‌اید، مواردی که در ادامه گفته می‌شود می‌تواند علت نرفتن صدا در گوشی نوکیا ساده باشد:

 • سقوط از ارتفاع که می‌تواند به قطعه سخت‌افزاری مرتبط با صدا آسیب رسانده باشد
 • ورود آب و رطوبت هم می‌تواند باعث خرابی اسپیکرها و بروز این مشکل شود
 • کثیف شدن و ورود گرد و غبار به قطعات سخت‌افزاری

تمیز کردن بلندگو راه علاج نیامدن صدا هنگام تماس

احتمالاً با سؤال چرا صدای گوشی فقط با هندزفری میاد مواجه شده‌اید. باید بدانید که بلندگوها هم کثیف یا مسدود می‌شوند؛ بنابراین کمی تمیز کردن آن‌ها می‌تواند صداها را دوباره بصورت شفاف به شما برساند. قبل از تمیز کردن اسپیکر، گوشی را خاموش کنید. اگر برایتان مقدور بود می‌توانید از هوای پرفشار برای این کار استفاده کنید. پس از دمیدن هوا احتمالاً مقداری پرز و گرد و خاک مشاهده خواهید کرد. جالب است بدانید که برخی از کاربران که گزارش قطع صدای هدفون خود را دادند، توانستند از طریق پاک کردن گوشی هدفون با مسواک یا وسایل تمیزکننده مشابه این موارد، صدای هدفون خود را مانند روز اول کنند.

البته برای کاربران شیائومی در تنظیمات روشی وجود دارد که اسپیکرها را خود تمیز می‌کند. اگر کاربر شیائومی هستید، می‌توانید بعد از تمیز کردن اسپیکرها و بلندگو، به سراغ مراحل زیر هم بروید:

 1. وارد تنظیمات شوید.
 2. روی گزینه تنظیمات بیشتر یا Additional settings کلیک کنید.
 3. بر روی گزینه Clear speaker یا تمیز کردن اسپیکر ضربه بزنید.

اخطار: اگر با سخت‌افزار گوشی هوشمند آشنا نیستید سعی نکنید بلندگو را تمیز کنید.

حل مشکل نرفتن صدا هنگام مکالمه با ریست کردن تنظیمات

قبل از اینکه گوشی خود را برای تعمیر ببرید، تنظیمات آن را به حالت پیش فرض برگردانید. وقتی تنظیمات گوشی خود را به حالت پیش فرض برگرداندید، با این کار، اگر مشکل نرفتن صدا در تماس مربوط به تنظیمات خاصی باشد برطرف می‌شود.

به روز نبودن نرم افزار

فرقی ندارد که مشکل گوشی شما چیست، مثلاً به دنبال رفع مشکل نیامدن صدا هنگام مکالمه در شیائومی و سامسونگ می‌گردید، یا سرعت دستگاهتان کم شده و…، آپدیت‌های نرم‌افزاری در بیشتر مواقع می‌توانند باگ‌های قبلی گوشی را از بین ببرند.

چک کردن مجوزها

 • اگر برای تماس عادی، برنامه دیگری نصب کردید، مجوزهای گوشی را هم چک کنید.

هر برنامه‌ای که بر روی گوشی نصب می‌کنید، نیاز به یک سری مجوزها برای کار کردن دارند. به عنوان مثال، اپلیکیشن واتس‌اپ باید به بخش‌هایی چون میکروفون، دوربین، گالری، پوشه‌ها و… دسترسی داشته باشد تا کارهای خود را در قالب یک پیام‌رسان کامل انجام دهد.

حل مشکل نیامدن صدا از گوشی با ریست فکتوری

همیشه باید به این کار به عنوان راه‌حل آخر فکر کنید. اگر مشکلات نرم‌افزاری یا وجود بدافزارها، علت نرفتن صدا در گوشی سامسونگ یا حتی شیائومی، هوآوی و… باشد، با ریست‌کردن تمام این مشکلات را برطرف می‌سازید. البته این نکته را در نظر بگیرید که با انجام این کار تمام اطلاعتتان پاک می‌شوند و گوشی تقریباً مانند روز اولی می‌شود که آن را خریداری کرده‌اید؛ بنابراین حتماً از اطلاعات مهم خود بکاپ بگیرید. اگر با ریست فکتوری و تنظیمات کارخانه این مشکل حل نشد و یا این امکان وجود نداشت تعویض اسپیکر گوشی را باید مد نظر قرار دهید و یا به فکر گوشی جدید باشید.

این روش عموماً می‌تواند مشکلاتی مثل چرا موسیقی پلی کار نمیکند را حل می‌کند. ولی پیشنهاد می‌کنیم که اگر با موزیک‌پلیتان مشکل دارید، اول راهکارهای دیگری که در مقاله دیگر معرفی کردیم را امتحان کنید.

مشکل نیامدن صدا هنگام مکالمه در شیائومی

اگر کاربر شیائومی هستید هم می‌توانید مواردی که در ادامه اشاره می‌کنیم را برای حل مشکل نیامدن صدا بررسی کنید:

۱- آنتن دهی ضعیف

۲- موانع فیزیکی که برای گوشی‌های سامسونگ هم به آن اشاره کردیم.

۳- مشکلات رابط کاربری MIUI: ممکن است بعد از هر آپدیت مشکلاتی مثل این مورد را تجربه کنید که می‌تواند مربوط به این باشد که ساخت آن هنوز کامل نشده و بیشتر نقطه ضعف نسخه توسعه‌دهنده است. این مورد بیشتر در فریمور کاستوم یا ویتنام دیده می‌شود.

۵- نویز کنسلینگ درست کار نمی‌کند. البته در نظر داشته باشید که همه گوشی‌های شیائومی این قابلیت را ندارند. در صورتی که گوشی شما نویز کنسلینگ دارد می‌توانید از مسیر زیر آن را کنسل کنید:

 • Settings یا نتظیمات بروید
 • Other Settings را انتخاب کنید
 • اسلایدر مقابل گزینه Noise reduction during a phone call را خاموش کنید

۶- دستیار گوگل هم همان‌طور که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم می‌تواند عامل اختلال در صدا هنگام مکالمه شیائومی در نظر گرفته شود.

۷- انتخاب خودکار شبکه زمانی که از چند سیم کارت استفاده می‌کنید نیز می‌تواند این اختلال را ایجاد کند برای خلاص شدن از شر این مشکل، به “تنظیمات” بروید و در قسمت “انتخاب شبکه” اپراتور اصلی را انتخاب کنید که بیشتر تماس‌های خود را از آن برقرار می‌کنید. همچنین تیک کنار «تشخیص خودکار» را بردارید.

اگر هنوزم پاسخ این سوال که چرا صدا از گوشی نمیاد را نگرفته‌اید و با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنید، همچنان چند مورد برای بررسی وجود دارد که ممکن است کمک کننده باشد…

ارائه دهنده تماس خود را بررسی کنید

برای بررسی شبکه یا وجود هر گونه قطعی شبکه در منطقه شما، با ارائه دهنده خدمات خود تماس بگیرید. اگر ارائه دهنده خدمات شما تأیید کند که در حال حاضر مشکلی وجود دارد، ممکن است لازم باشد صبر کنید مشکلات شبکه فعلی را برطرف کنند. در کل، از علت قطع شدن صدای گوشی نوکیا ساده گرفته تا گوشی‌های هوشمند پرچمدار، می‌توان به جواب گرفتن با این روش امیدوار بود.

 • اگر ارائه دهنده خدمات شما تأیید کرد که علت قطع شدن صدای مکالمه گوشی سامسونگ یا گوشی شیائومی و یا هوآویتان این مورد نیست، سپس به سراغ راه‌حل‌های دیگر بروید.
 • مطمئن شوید تنظیمات سیم‎‌کارت درست است، قسمت roaming را چک کنید. توجه داشته باشید که دیتارومینگ با سیم رومینگ متفاوت است!

رفع مشکل نرفتن صدا در تماس با safe mood

راه‌اندازی مجدد دستگاه در حالت Safe Mode در اصل همه برنامه‌ها یا خدمات شخص ثالث را غیرفعال می‌کند و سیستم عامل اندروید را کاملا لود می‌کند. برای شنیدن اینکه صدایی از گیرنده یا بلندگو می‌آید، تماس صوتی برقرار کنید.

اگر صدای تماس گوشی سامسونگ را شنیدید، به احتمال زیاد تداخل برنامه شخص ثالث در سیستم عامل دستگاه شما وجود دارد. در این شرایط توصیه می‌شود گوشی را ریست فکتوری کنید، اگر همچنان صدایی شنیده نشد، احتمالاً مسئله نرم‌افزاری نیست و باید به سراغ سخت‌افزار گوشی بروید.

بررسی گوگل ویس

هنوز هم برایتان سوال است که چرا صدای تماس گوشی قطع شده است باید دستیار گوگل ویس را هم بررسی کنید. روش غیرفعال کردن google voice recognition ممکن است بر اساس نسخه اندروید گوشی متفاوت باشد، ولی با این حال برای حل مشکل نیامدن صدا هنگام تماس مسیر زیر را امتحان کنید:

 1. به تنظیمات بروید
 2. به بخش Google  وارد شوید
 3. روی گزینه Settings for google apps بزنید
 4. گزینه Search, assistant and voice را انتخاب کنید
 5. در بخش Voice، این مورد را غیرفعال کنید
 6. گوشی خود را ری‌استارت کنید

آیا شما هم تا به حال با مشکل نیامدن صدا هنگام مکالمه مواجه شده‌اید؟ آیا برای مشکل چرا صدا از گوشی نمیره راهکار دیگری سراغ دارید؟ تجربیات خود را در قسمت کامنت با دوستانتان در مجله فروشگاه اینترنتی ۱۹کالا به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵

از مجموع ۵۵ رای

سوالات متداول

دلیل نیامدن صدا از گوشی هنگام مکالمه چیست؟

✔️ مشکل نیامدن صدا زمان مکالمه ممکن است دلایل زیاد سخت افزاری و نرم‌افزاری داشته باشد از کثیف شدن اسپیکر گرفته تا میزان صدا و حالت Don’t disturb، در این مقاله چندین راهکار برای حل این مشکل پیشنهاد شده است.

چطور بفهمیم مشکل نیامدن صدای گوشی نرم‌افزاریست؟

✔️ با راه اندازی مجدد دستگاه در حالت Safe Mode در اصل همه برنامه‌ها / خدمات شخص ثالث را غیرفعال می‌کنید و سیستم عامل اندروید کاملا لود می‌شود. برای شنیدن اینکه صدایی از گیرنده / بلندگو می‌آید، تماس صوتی برقرار کنید. اگر صدا وجود دارد، به احتمال زیاد تداخل برنامه شخص ثالث در سیستم عامل دستگاه شما وجود دارد. در این شرایط توصیه می شود گوشی را ریست فکتوری کنید (به تنظیمات کارخانه برگردانید). اگر صدا وجود ندارد، احتمالاً مسئله نرم افزاری نیست و باید به سراغ سخت افزار گوشی بروید.

چرا صدای گوشی فقط با هندزفری میاد؟

✔️ گاهی اوقات ممکنست به دلیل کثیف بودن اسپیکر یا کم بودن صدای بلندگوی سیستم و موارد این چنینی تنها صدا را زمانی بشنویم که از هدفون یا هندزفری استفاده می‌کنیم. می‌توانید راهکارهایی که در این مقاله آموزش دادیم را برای برطرف کردن این مشکل انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *