رقیب جدیدی برای ChatGPT به نام Llama 2

By | جولای 23, 2023


یک رقیب جدید برای ChatGPT فراخوان داده است لاما 2

ChatGPT در ماه‌های اخیر، این برنامه به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های چت مبتنی بر هوش مصنوعی در جهان تبدیل شده است و مدل اصلی زبان GPT آن، بسیاری از خدمات دیگر را تامین می‌کند. ما در حال حاضر شرکت می کنیم متا اعلام کرد که اکنون در حال همکاری با مایکروسافت برای ایجاد جایگزینی به نام Llama 2 است.

مشخصات و ویژگی های لاما 2

Llama ابتدا در فوریه 2023 به عنوان یک تم زبان اصلی منتشر شد، اما برخلاف تم GPT که از ChatGPT و Bing Chat پشتیبانی می‌کند، یک ربات چت جهانی نیست. بلکه تحت یک مجوز غیر تجاری در دسترس است و برای اهداف تحقیقاتی مانند تجزیه و تحلیل مجموعه داده ها برای گروه هایی مانند دانشگاه ها و سازمان های غیردولتی در نظر گرفته شده است.

پیشنهاد سردبیر

ویژگی این برنامه این است که یک نسخه از مدل می تواند بدون اتصال قوی به سرور کار کند و پس از برنامه نویسی، مدل LLaMA-13B می تواند روی پردازنده گرافیکی NVIDIA Tesla V100 از مرکز داده کار کند. با این حال، مدل Llama یک هفته پس از انتشار به صورت آنلاین منتشر شد. اخیراً، سارا سیلورمن و دو نویسنده دیگر شکایتی را مطرح کردند و ادعا کردند که برنامه OpenAI و ChatGPT از کتاب‌های دارای حق چاپ خود به عنوان داده‌های آموزشی بدون اجازه آنها استفاده می‌کنند.

شرکت متا پس از وقفه های طولانی به تازگی نسخه اصلی را ارائه کرده است لاما 2 معرفی و به صورت رایگان برای استفاده تحقیقاتی و تجاری در دسترس قرار گرفت. همچنین لازم به ذکر است که رقبای این برنامه مانند GPT-3.5 و GPT-4 OpenAI رایگان و متن باز نیستند. نسخه اصلی این ربات هوش مصنوعی برای آموزش مجموعه داده های سفارشی، مانند پایگاه های داده تحقیقاتی یا اسناد نرم افزاری طراحی شده است. متا همچنین با مایکروسافت کار می کند تا این ربات را برای استقرار آسان تر سرور تسهیل کند.

نمونه های از قبل آموزش دیده لاما 2 آنها بر روی 2 تریلیون توکن آموزش دیده اند و دوبرابر طول زمینه نسبت به نسخه قبلی دارند. مدل های تنظیم شده آن بر روی بیش از 1 میلیون کاربر آموزش دیده اند. این ربات در منابع داده آنلاین در دسترس عموم از قبل آموزش دیده است. مدلی که به خوبی طراحی شده است، Llama دارای یک میلیون داده آموزشی است.

__ مرجع اخبار فناوری __دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *