زارع پور باز هم آمار داد. رضایت وزیر ارتباطات از وضعیت اینترنت در کشور

By | جولای 18, 2023


اکوایران: وزیر ارتباطات بدون اشاره به گزارش های اخیر منتشر شده مبنی بر کیفیت پایین اینترنت و فیلترینگ بالا در ایران، گفت: بر اساس تست سرعت، سرعت اینترنت همراه در ابتدای دولت 18 مگابیت در ثانیه، اما امروز به 35 مگابیت در ثانیه رسیده است و از این نظر از نظر کشورها، از 190 کشور، 65 کشور هستیم.

به گزارش اکوایران، عیسی زارع پور در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان مجلس نیز اظهار داشت: سازوکارهای مختلفی برای دور زدن دسترسی به سایت ها و سرویس هایی که آمریکایی ها تحریم کرده اند ایجاد شده است.

محمدرضا پورابراهیمی – رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس – در جلسه علنی امروز (سه شنبه 6 تیرماه) شورای اسلامی در جلسه استماع سوال خود از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وزیر ارتباطات باید فرصتی برای سرمایه گذاری در نوسازی و توسعه تجهیزات و فعالیت های ارتباطی فراهم می کند. چالش اصلی در این زمینه همچنان پابرجاست.

وی خطاب به زارع پور گفت: آقای وزیر چه اقدامی برای این تصمیم انجام شده است؟ وزارتخانه چه اقدامی می خواهد انجام دهد؟ در رابطه با تلفن ثابت چه اقداماتی انجام شده است؟ استان کرمان 30 درصد کمتر از میانگین کشوری است، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی نیز در همین وضعیت قرار دارند.

در همین راستا عیسی زارع پور – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – در ابتدای سخنان خود کلیپی چند دقیقه ای از عملکرد وزارت ارتباطات پخش کرد و ادامه داد: برای اولین بار جزایر خلیج فارس را با فیبر نوری به سرزمین مادری دو ماه پیش وصل شدیم. بیش از 150 کیلومتر کابل کشی زیر دریا انجام شده است و الحمدلله سرعت دسترسی به اینترنت در این جزایر برای مردم عزیز افزایش یافته و ارتباطات پایدار شده است و این کار نیز برای اولین بار توسط شرکت های ایرانی انجام می شود.

زارع پور می گوید: در این مدت 60 سایت نسل پنجم راه اندازی شد و برای اولین بار رکورد 6.5 ترابایت بر ثانیه ترافیک داخلی که ناشی از استفاده از پلتفرم های بومی در سال گذشته بود، شکسته شد. وی گفت: سازوکارهای مختلفی برای دور زدن دسترسی به سایت ها و خدماتی که آمریکایی ها تحریم کرده اند در نظر گرفته شده است. آنها همچنین بیش از 100000 سایت و سرویس پرکاربرد را برای آدرس های IP ایرانی ممنوع کردند، بنابراین مکانیزمی را ایجاد کردیم تا برنامه نویسان و نخبگان بتوانند بدون نیاز به ابزارهای فیلترینگ از این خدمات استفاده کنند.

زارع پور گفت: برای کاهش پینگ و لگ در بازی های رایانه ای برای گیمرها راه اندازی شد، هم اکنون شبکه های اجتماعی و پیام رسان های داخلی رواج پیدا کرده اند و ماهانه بیش از 40 میلیون نفر از این پیام رسان ها استفاده می کنند که همه آنها توسط وزارت ارتباطات ارائه می شود. اتصال متقابل پیشرفت شبکه ملی اطلاعات از 23 درصد در ابتدای دولت به 62 درصد رسیده است. در دهه گذشته حدود 23 درصد و در کمتر از دو سال 1.5 برابر آن زمان کار شده و اکنون به این تعداد رسیده است.

وی گفت: در زمینه توسعه زیرساخت های ارتباطی در هر 4 لایه کارهای زیادی انجام شده است، اکنون پروژه بزرگ فیبر نوری برای کسب و کار در حال انجام است که باید 10 سال پیش انجام می شد، اما متاسفانه به دلیل سختی کار. از کار و به دلایل مختلف نادیده گرفته شد و آن را شروع کردیم و اکنون بیش از 3.5 میلیون خانوار تحت پوشش هستند. در 4 سال دولت دوازدهم تنها 20 روستا در حوزه انتخابیه آقای پورابراهیمی به شبکه وصل شد اما در کمتر از دو سال 62 روستا به شبکه وصل شد و 70 روستا باقی مانده است که از پایان انجام خواهد شد. از سال.

عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: باید به نهاد بین المللی که هر ماه سرعت اینترنت را اعلام می کند مراجعه کنید و همین دیشب نتایج ششم ماه اعلام شد که سرعت اینترنت همراه در ابتدای دولت سیزدهم. حدود 18 مگابیت بر ثانیه بود و الان به بالای 35 مگابیت رسیده است دومی هم بر اساس همین مرجع جهانی رسیده است و در بین 190 کشور رتبه 65 را در سرعت اینترنت داریم. لطفا رفرنس این شماره را ارائه دهید که آخرین رتبه سرعت اینترنت را داریم رسیدگی می کنیم.

زارع پور ادامه داد: در حوزه ارتباطات ثابت نیز سرعت را افزایش داده ایم اما در رتبه 140 هستیم. حدود 10 سال در حوزه ارتباطات ثابت مغفول مانده است، متاسفانه نه منابع لازم و نه عزم برای انجام این کار فراهم شده است که با پروژه فیبر به منازل و مشاغل جبران می شود.

وی گفت: در حال حاضر میانگین سرعت اینترنت ثابت ما حدود 12 مگابیت بر ثانیه است و سرعت های نزدیک به 1000 را به مردم ارائه می دهیم. این چشم اندازی است که ما برای ارائه بهترین ها برای عزیزانمان دنبال می کنیم.

وی افزود: زمانی که با استفاده مردم از بسترهای داخلی مواجه شدیم، متوجه شدیم که شرایط داخلی و زیرساخت ها آماده نیست. البته اوج بوده و میانگین مصرف ترافیک 60 درصد افراد داخلی و 40 درصد افراد خارجی بوده است و محدودیتی برای ارائه پهنای باند خارجی در اینترنت نداریم.

یکی از اعضای کابینه دولت سیزدهم گفت: در خصوص اینترنت راه های ورودی کشور را متنوع کرده ایم و اگر اینترنت از یک مسیر قطع شود شرکت ها را متنوع کرده ایم تا مشکل جدی پیش نیاید. ما همه مشکلات کرمان و هر شهر کشورمان را حل خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *