فناوری جدید Li-Fi جایگزین Wi-Fi خواهد شد

By | جولای 17, 2023


اگرچه فناوری Wi-Fi 7 در راه است، اما احتمالاً Wi-Fi در سال‌های آینده از بین خواهد رفت و فناوری قدرتمندتری جایگزین آن خواهد شد. سازمان استاندارد IEEE که بر Wi-Fi نظارت دارد، استاندارد ارتباط نوری IEEE 802.11bb را منتشر کرد که فناوری نوظهور Li-Fi را پوشش می دهد. فناوری Li-Fi به جای استفاده از سیگنال‌های شبکه بی‌سیم، از نور مادون قرمز نامرئی برای ارائه سرعت ۱۰۰ برابر سریع‌تر از Wi-Fi با اتصال بی‌سیم مبتنی بر نور استفاده می‌کند.

در Li-Fi، نور جایگزین سیگنال های الکترومغناطیسی می شود

نور می تواند سیگنال ها را بدون تداخل رادیویی ارائه دهد و Li-Fi در حال حاضر یک استاندارد رقیب برای G.9991 اتحادیه بین المللی مخابرات است. این استاندارد اتحادیه بین المللی مخابرات در لامپ های پرتو داده شرکت هلندی Signify استفاده می شود.

شرکت دیگری به نام pureLiFi نیز زمستان گذشته محصولی به نام Light Antenna One منتشر کرد که با استانداردهای 802.11bb مطابقت دارد. این قطعه ماژولی است که می تواند در گوشی های هوشمند جای بگیرد و سازنده ادعا می کند که می تواند سرعت انتقال اطلاعات بیش از 1 گیگابیت در ثانیه را در اختیار کاربران قرار دهد.

Light Antenna One اما برای ارتباط با دستگاه هایی طراحی شده است که کمتر از 3 متر فاصله دارند و فقط میدان دید 24 درجه دارند. با این حال، سازنده Light Antenna One می گوید آماده است تا برای اولین بار یکپارچه سازی انبوه Li-Fi را فعال کند. علیرغم ادعای pureLiFi مبنی بر 1 گیگابیت بر ثانیه، سرعت دانلود داده Li-Fi به 224 گیگابیت در ثانیه رسید که بسیار بالاتر از میانگین سرعت دانلود 40 گیگابیت بر ثانیه مورد انتظار برای Wi-Fi 7 است.

Li-Fi سریعتر و امن تر از Wi-Fi خواهد بود

یکی دیگر از مزایای Li-Fi امنیت بهتر است، زیرا سیگنال ها کمتر از دیوارها عبور می کنند. فرستنده‌های Li-Fi را می‌توان به راحتی در لامپ‌های مورد استفاده در ادارات نصب کرد و نرخ داده بالاتر Li-Fi مطمئناً اتصال سریعی را فراهم می‌کند که واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و دستگاه‌های بازی می‌توانند از آن بهره ببرند و علاوه بر دانلود سریع‌تر سرعت، Li-Fi نوید تاخیر کم را می دهد.

البته این تازه شروع فناوری لای فای است و چند سال دیگر ممکن است با همان میزان آشنایی که با وای فای داریم از فناوری صحبت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *