لایه سوم اقتصاد دیجیتال ظرفیت رشد تا 30 درصد اقتصاد کشور را دارد

By | جولای 15, 2023


محمد فضلی جامعه شناس به عدم بهره برداری از اقتصاد کشور توسط مهمترین لایه اقتصاد دیجیتال یعنی. لایه سوم، در میزگرد تخصصی با حضور کیوان جام بزرگ، معاون توسعه راهبردی و امور شرکتی فناپ، به بررسی علل این مشکل پرداخت.

لباس بزرگ اقتصاد دیجیتال از سه لایه تشکیل شده و معتقد است که در دو لایه اول که تامین زیرساخت ها است، کشور در سطح قابل قبولی قرار دارد اما در لایه سوم که نفوذ و نفوذ فناوری های دیجیتال در سایر صنایع برای بهره وری بیشتر است. و این لایه سهم قابل توجهی 30 درصد از اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده است، سهم ایران در این لایه صفر است و کار جدی در این زمینه انجام نشده است.

وی یکی از دلایل این مشکل را عقب ماندن صنایع سنتی کشور از بلوغ فناوری و عدم پذیرش صنایع دیجیتال می داند. فاضلی همچنین در این خصوص اظهار داشت: صنایع غیر دیجیتالی ما که بیشتر منبع محور هستند احساس می کنند از دیجیتالی شدن بهره ای نخواهند برد. در بازاری که نیازی به رقابت با دنیا نیست، بهره وری در اولویت نیست و از آنجایی که اقتصاد دیجیتال بر بهره وری تاکید دارد، طبیعی است که دیجیتالی شدن در اولویت صنایع غیر دیجیتال نباشد.

جام بزرگ تصریح کرد: تصور عمومی از فضای اقتصاد دیجیتال محدود به استفاده از شبکه های اجتماعی در فضای مجازی است در حالی که کارکردهای اینترنت برای کسب و کار می تواند برای اقتصاد کشور سود زیادی داشته باشد. کشورهای اطراف ما با سرعت زیادی در این زمینه سرمایه گذاری می کنند و توانسته اند در حالی که نیروی انسانی مشخصی داریم رونق بیشتری ایجاد کنند اما آنها را به دنیا صادر کرده ایم.

اولین همایش «فرصت های ایران در عصر دیجیتال» به تفصیل به این موضوع خواهد پرداخت. این رویداد توسط شرکت مشاور مدیریت رحمان و با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران در روزهای 4 و 5 تیرماه برگزار می شود.

برای ارتباط با شرکت مشاور مدیریت رحمان و شرکت در رویدادها و همایش های آن می توانید با شماره 02191005767 تماس بگیرید.

لینک ثبت نام:

ideas.rahnaman.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *