نقشه جدید اسرائیل برای متحدان تهران؛ آیا روبات های قاتل وجود خواهند داشت؟

By | جولای 17, 2023


اکوایران: مقامات اسرائیلی می گویند اکنون از یک سیستم توصیه مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می کنند که می تواند مقادیر زیادی داده را برای انتخاب اهداف برای حملات هوایی پردازش کند. سپس می توان حملات را با ابزار هوش مصنوعی دیگری به نام Fire Factory به سرعت برنامه ریزی کرد که از داده های اهداف تایید شده برای محاسبه مهمات، اولویت بندی و اختصاص هزاران هدف به هواپیماها و پهپادها استفاده می کند.

به گزارش اکو ایران، با تشدید تنش ها در سرزمین های اشغالی و همچنین با ایران، ارتش اسرائیل استفاده از هوش مصنوعی را برای انتخاب اهداف حملات هوایی و سازماندهی لجستیک جنگ آغاز کرده است.

کارخانه آتش نشانی

به گزارش بلومبرگ، در حالی که ارتش در مورد عملیات خاصی اظهار نظر نمی کند، مقامات اسرائیلی می گویند اکنون از یک سیستم توصیه مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می کنند که می تواند مقادیر زیادی داده را برای انتخاب اهداف برای حملات هوایی پردازش کند. سپس می‌توان حملات را با ابزار هوش مصنوعی دیگری به نام Fire Factory به سرعت برنامه‌ریزی کرد، که از داده‌های اهداف تأیید شده برای محاسبه مهمات، اولویت‌بندی و اختصاص هزاران هدف هواپیما و هواپیماهای بدون سرنشین و ارائه یک جدول زمانی استفاده می‌کند.

به گفته یک مقام نظامی اسرائیل، اگرچه هر دو سیستم توسط اپراتورهای انسانی که اهداف را بررسی و تأیید می‌کنند، نظارت می‌کنند، اما این فناوری هنوز مشمول مقررات بین‌المللی یا دولتی نیست. حامیان استدلال می کنند که الگوریتم های پیشرفته می توانند از توانایی های انسانی پیشی بگیرند و به ارتش کمک کنند تا تلفات را به حداقل برساند، در حالی که منتقدان درباره عواقب مرگبار افزایش اتکا به سیستم های خودگردان هشدار می دهند.

چه کسی مقصر خواهد بود؟

تل میمران، استاد حقوق بین‌الملل در دانشگاه عبری اورشلیم و مشاور حقوقی سابق ارتش، می‌گوید: «اگر در محاسبات هوش مصنوعی خطایی وجود داشته باشد یا عملکرد هوش مصنوعی قابل توجیه نباشد، چه کسی آیا می توانیم آن خطا را مقصر بدانیم؟ “شما می توانید یک خانواده کامل را به خاطر یک اشتباه نابود کنید.”

جزئیات استفاده عملیاتی ارتش از هوش مصنوعی تا حد زیادی محرمانه باقی مانده است، اما اظهارات مقامات نظامی نشان می دهد که ارتش اسرائیل از حملات هوایی در هنگام شعله ور شدن دوره ای در درگیری در نوار غزه استفاده کرده است، جایی که اسرائیل اغلب در پاسخ به حملات راکتی حملات هوایی را انجام می دهد. تجربه میدانی با این سیستم های بحث برانگیز به دست آورده است. در سال 2021، ارتش اسرائیل با اشاره به استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی سایت های پرتاب موشک و استقرار اسکادران های پهپاد، درگیری 11 روزه در غزه را اولین “جنگ هوش مصنوعی” در جهان توصیف کرد. اسرائیل همچنین حملاتی را در سوریه و لبنان انجام داده و آنچه را که می‌گوید تسلیحات به گروه‌های مورد حمایت ایران را هدف قرار داده است.

سناریویی برای ایران؟

در ماه‌های اخیر، اسرائیل بارها به ایران درباره غنی‌سازی اورانیوم هشدار داده و متعهد شده که تحت هیچ شرایطی به تهران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد. اگر این دو وارد یک رویارویی نظامی شوند، ارتش اسرائیل انتظار دارد نیروهای همسو با ایران در غزه، سوریه و لبنان تلافی کنند و زمینه را برای اولین درگیری بزرگ چندجانبه علیه اسرائیل پس از حمله غافلگیرانه مصر و سوریه در 50 سال پیش فراهم کنند.

توپخانه اسرائیل در بلندی های جولان در جریان جنگ یوم کیپور در اکتبر 1973

به گفته مقامات IDF، ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی مانند “Fire Factory” برای چنین سناریویی طراحی شده اند. سرهنگ اوری، رئیس بخش تحول دیجیتال ارتش، گفت: «آنچه قبلاً ساعت ها طول می کشید اکنون چند دقیقه طول می کشد، و چند دقیقه بیشتر برای بررسی انسانی طول می کشد. ما با همین تعداد مردم کارهای بیشتری انجام می دهیم.» مقامات تاکید کردند که این سیستم برای جنگ تمام عیار طراحی شده است.

هوش مصنوعی گسترده

ارتش اسرائیل مدت‌هاست که از هوش مصنوعی استفاده می‌کند، اما در سال‌های اخیر سیستم‌های خود را در واحدهای مختلف گسترش داده است زیرا به دنبال تبدیل شدن به یک رهبر جهانی در سلاح‌های خودمختار است. برخی از این سامانه ها توسط پیمانکاران نظامی اسرائیل ساخته شده است. برخی دیگر مانند دوربین‌های کنترل مرزی Star Trek که با هزاران ساعت فیلم برای شناسایی افراد و اشیاء آموزش داده می‌شوند، توسط ارتش ساخته شده‌اند. آنها با هم یک معماری دیجیتالی گسترده را تشکیل می دهند که وظیفه آن تفسیر حجم وسیعی از فیلم های پهپاد و دوربین های نظارتی، تصاویر ماهواره ای، سیگنال های الکترونیکی، ارتباطات آنلاین و سایر داده ها برای استفاده نظامی است.

ماهیت مخفیانه چگونگی توسعه چنین ابزارهایی نگرانی های جدی را ایجاد کرده است، از جمله اینکه شکاف بین سیستم های نیمه خودران و ماشین های کشتار کاملا خودمختار ممکن است یک شبه بسته شود. در چنین سناریویی، ماشین‌ها می‌توانند هم اهداف را شناسایی کرده و هم به آنها حمله کنند و انسان‌ها را به طور کامل از تصمیم‌گیری حذف کنند.

روبات های قاتل را متوقف کنید!

کاترین کانولی، محقق تصمیم گیری مستقل در مؤسسه Stop the Killer Robots، ائتلافی از سازمان های غیردولتی که شامل دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل است، گفت: «این فقط یک تغییر نرم افزاری است که می تواند آنها را نه نیمه خودمختار، بلکه کاملاً خودمختار کند». بین المللی. اسرائیل می گوید هیچ برنامه ای برای حذف نظارت انسانی در سال های آینده ندارد.

نرم افزار Fire Factory.

به گفته برخی کارشناسان، مزیت اصلی ادغام هوش مصنوعی در سیستم های نظامی، پتانسیل کاهش تلفات غیرنظامیان است. سیمونا سور، محقق موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک مستقر در لندن، می گوید: «من فکر می کنم زمانی که این فناوری ها به درستی استفاده شوند، مزایای کارایی و اثربخشی وجود دارد. و اگر پارامترهای فرآیند به خوبی کار کنند، می توانید دقت بسیار بسیار بالایی داشته باشید. این می تواند به شما در بسیاری از کارهایی که باید فوراً در مه جنگ انجام دهید، کمک کند، کارهایی که انجام آنها در شرایط عادی بسیار دشوار است.”

نگرانی های اخلاقی در مورد ابرقدرت های هوش مصنوعی

اگرچه رهبران اسرائیل قصد خود را برای تبدیل شدن به یک “ابرقدرت هوش مصنوعی” ابراز کرده اند، اما در مورد جزئیات مبهم بوده اند. وزارت دفاع از اظهار نظر در مورد میزان سرمایه گذاری خود در هوش مصنوعی خودداری کرد و ارتش درباره قراردادهای دفاعی خود بحثی نمی کند، اگرچه تایید کرد که کارخانه آتش توسط پیمانکار دفاعی اسرائیلی رافائل ساخته شده است. تصویر مبهم‌تر این است که برخلاف مسابقه تسلیحات هسته‌ای، زمانی که افشای جزئیات قابلیت‌های تسلیحاتی جنبه کلیدی بازدارندگی بود، سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی به‌طور مخفیانه توسط دولت‌ها، ارتش‌ها و شرکت‌های دفاع خصوصی توسعه می‌یابند.

لیران آنتیبی، محقق ارشد مؤسسه مطالعات امنیتی مستقر در اسرائیل گفت: «ما می‌توانیم فرض کنیم که آمریکایی‌ها و حتی چینی‌ها و شاید چند کشور دیگر در این زمینه‌ها سیستم‌های پیشرفته‌ای دارند». اما برخلاف اسرائیل، «تا آنجا که من می دانم، آنها هرگز استفاده عملیاتی موفقیت آمیزی از آنها نشان نداده اند».

در حال حاضر هیچ محدودیتی در این مورد وجود ندارد. علیرغم یک دهه مذاکرات تحت حمایت سازمان ملل، هیچ چارچوب بین المللی برای تعیین اینکه چه کسی مسئول تلفات غیرنظامیان، حوادث یا تشدید ناخواسته درگیری در صورت قضاوت نادرست رایانه ای است، وجود ندارد.

خانم کانلی گفت: «همچنین یک مشکل در آزمایش و داده‌هایی که این سیستم‌ها روی آن‌ها آموزش دیده‌اند، وجود دارد. چگونه می توان فهمید که یک سیستم دقیق و بدون خطا است، مگر اینکه قبلاً روی انسان آموزش دیده و آزمایش شده باشد؟»

چنین نگرانی هایی به این دلیل است که میمران، استاد حقوق دانشگاه عبری، معتقد است که ارتش اسرائیل باید از هوش مصنوعی منحصراً برای اهداف دفاعی استفاده کند. میمران در طول مدت تصدی خود در ارتش، اهداف را به صورت دستی بازرسی می کرد تا مطمئن شود که حملات با قوانین بین المللی مطابقت دارد. این به او آموخت که صرف نظر از نوع فناوری، “به نقطه ای می رسد که باید بر اساس ارزش ها تصمیم گیری کرد.” او گفت: «و به همین دلیل، ما نمی توانیم به هوش مصنوعی تکیه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *