نیل آرمسترانگ؛ جهشی بزرگ برای بشریت

By | جولای 20, 2023


اکوایران: 20 جولای 1969 نیل آرمسترانگ فرمانده آپولو 11 اولین ماموریت فرود روی ماه را انجام داد. اولین کلمات او پس از قدم گذاشتن بر ماه این بود: “این یک قدم کوچک برای یک انسان و یک جهش غول پیکر برای بشر است.”

نیل آرمسترانگ فضانورد و مهندس هوانوردی ناسا بود. در 20 ژوئیه 1969، او اولین فردی بود که با فضاپیمای آپولو 11 پا به ماه گذاشت.آمسترانگ در طول ماموریت جمینی 8 ناسا در سال 1966 به فراتر از سیاره پرواز کرد و در سال 1971 از ناسا بازنشسته شد، اما همچنان در جامعه فضایی فعال باقی ماند. اگرچه او ترجیح می داد از انظار عمومی دور بماند.

او در مورد دستاوردهای خود بسیار محتاط بود و ترجیح می داد به جای اولین قدم هایش، روی تیمی که به او کمک کرد تا به ماه برسد تمرکز کند. او بعداً در مصاحبه ای گفت که ترجیح می دهد برای همه کارهایی که انجام می دهد محبوب باشد، نه فقط یک سری از آنها.

ایندیپندنت به یاد می آورد که در مصاحبه ای دیگر، وقتی از آرمسترانگ پرسیده شد که چه حسی خواهد داشت اگر هزاران سال ردپای او روی سطح ماه باشد؟ او پاسخ داد: «امیدوارم روزی به آنجا برود و آنها را تمیز کند.

برایان اودوم، مورخ ناسا می‌گوید: «بعد از اینکه آرمسترانگ روی ماه قدم گذاشت، مردم دیگر هرگز به آسمان به همان شکل نگاه نمی‌کردند.

او می‌گوید: «بدیهی است که اولین‌ها معمولاً آن‌هایی هستند که بیشتر به یاد می‌آوریم، و دستاورد نیل مطمئناً در بین بهترین اولین‌های تمام دوران قرار می‌گیرد.

رفتار آرام و خونسرد نیل در طول ماموریت نیز افسانه ای شد و او را سوژه بسیاری از مستندها، فیلم ها و داستان ها کرد.

آرمسترانگ گفت که فرود بزرگترین نگرانی او بود: “ناشناخته ها بیداد می کردند و هزاران چیز برای نگرانی وجود داشت.”

در ساعت 10:56 عصر به وقت شرقی، آرمسترانگ آماده است تا برای اولین بار پا به دنیای دیگری بگذارد. در حالی که بیش از نیم میلیارد نفر از تلویزیون تماشا می کنند، او از نردبان پایین می آید و اعلام می کند: “این یک قدم کوچک برای یک مرد، یک جهش بزرگ برای بشریت است.”

آلدرین به زودی به او می‌پیوندد و توصیفی ساده اما قدرتمند از سطح ماه ارائه می‌کند: «یک زمین بایر باشکوه». آنها به مدت دو ساعت و نیم سطح کره زمین را کاوش کردند و نمونه هایی را جمع آوری کردند و عکس گرفتند.

آنها یک پرچم آمریکا، نمادی برای ادای احترام به خدمه سقوط کرده آپولو 1 و یک پلاک روی یکی از پاهای عقاب به جای می گذارند: “در اینجا، مردم سیاره زمین برای اولین بار به ماه قدم گذاشتند.” ژوئیه 1969 پس از میلاد ما در صلح برای همه بشریت آمده ایم.”

سال‌ها بعد، آرمسترانگ در مصاحبه‌ای از «صدها هزار» نفری که پشت این پروژه بودند تمجید کرد.

سرانجام آرمسترانگ در ماه آگوست در سن 82 سالگی به دلیل عوارض جراحی قلب درگذشت. مراسم تشییع جنازه خصوصی برای خانواده و دوستان سابق او در ایالت اوهایو زادگاه آرمسترانگ برگزار شد.

چارلز بولدن، مدیر ناسا و فضانورد سابق، گفت که فروتنی و شجاعت آرمسترانگ “او را بالاتر از ستارگان بالا برد.”

جان اسنو، وزیر خزانه داری سابق آمریکا در مراسم تشییع نیل گفت: او بار دیگر از محدوده زمین خارج شد و میراث بزرگی از خود به جای گذاشت.

رئیس جمهور وقت ایالات متحده، باراک اوباما، آرمسترانگ را «قهرمان بزرگ ملت آمریکا» خواند و در مراسم ترحیم خود نوشت: «آرمسترانگ یکی از بزرگترین قهرمانان آمریکاست. نه فقط در زمان او، بلکه در طول زمان.”

صدها میلیون نفر در 20 ژوئیه 1969 فرود آرمسترانگ روی ماه را تماشا کردند و خود آرمسترانگ این لحظه تاریخی را به عنوان “یک قدم کوچک برای (یک) انسان، یک جهش عظیم برای بشریت” توصیف کرد. این جمله به یکی از معروف ترین نقل قول های قرن بیستم تبدیل شد.

در کلیسای جامع ملی واشنگتن، یک قطعه سنگ ماه در یک جعبه شیشه ای نگهداری می شود. بخشی که خدمه آپولو 11 به عنوان یادگاری با خود آوردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *