هوش مصنوعی چه تاثیری بر اشتغال دارد؟

By | آگوست 22, 2023

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، هوش مصنوعی (AI) تاثیرات قابل‌توجهی به بازار کار داشته است، به طوری که در سال‌های آینده شاهد تغییرات اجتماعی و اقتصادی بزرگی خواهیم بود. بسیاری از کارشناسان معتقدند که با پیشرفت فناوری هوش مصنوعی بسیاری از مشاغل مانند نویسندگان، وکیل‌ها، تولیدکنندگان محتوا، هنرمندان و حتی کدنویسان و برنامه‌نویسان جای خود را به هوش مصنوعی خواهد داد.

پیشرفت فناوری هوش مصنوعی باعث کاهش تقاضا برای بعضی از مشاغل شده است و باعث افزایش بیکاری و کاهش فرصت‌های شغلی برای بسیاری از کارمندان و کارگران شده است. برای نمونه، هوش مصنوعی به طور معمول توانایی انجام وظایف با کارآیی و دقت بیشتری از انسان‌ها را دارند، بنابراین به راحتی جایگزین نیروی انسانی می‌شوند. از آنجایی که سیستم‌های نرم‌افزاری و ترکیبی از سخت‌افزار و نرم‌افزار در نتیجه استفاده از هوش مصنوعی توانمندتر می‌شوند، جایگزین شدن بخش بیشتری از کار انسان امروزی با ماشین‌ها به طور فزاینده‌ای از نظر اقتصادی به صرفه است.

علاوه بر آثار منفی هوش مصنوعی بر اشتغال و حقوق کارگران و کارمندان، این فناوری می‌تواند فرصت‌هایی برای توسعه مهارت و ایجاد شغل ارائه کند. افرادی که مهارت‌های جدید در زمینه استفاده از هوش مصنوعی را فرا بگیرند، می‌توانند در بازار کار در حال تغییر موقعیت بهتری پیدا کنند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اجرای هوش مصنوعی، باعث پدیدار شدن صنایع و شغل‌های جدید می‌شود. البته به نظر می‌رسد که ایجاد چارچوب‌هایی برای استفاده مسئولانه از فناوری هوش مصنوعی بسیار ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *