ویژگی های جدید ویندوز 11 در اختیار کاربران اینسایدر قرار گرفت

By | جولای 17, 2023


مایکروسافت اخیراً نسخه جدیدی از ویندوز 11 (بیلد 23493) را با ویژگی ها، تغییرات و بهبودهای جدید در اختیار کانال توسعه دهندگان Windows Insider قرار داده است که انتظار می رود در آپدیت بعدی برای همه کاربران منتشر شود.

ویژگی های نسخه جدید ویندوز 11

در بیلد 23493، ویندوز 11 سرانجام اولین پیش نمایش عمومی Windows Copilot را در اختیار کاربران قرار داد، یک ربات چت جدید که با BingChat متصل می شود تا یک تجربه هوش مصنوعی یکپارچه را در ویندوز ارائه دهد.

علاوه بر این، این شرکت تب تنظیمات را با یک رابط کاربری جدید به روز کرده است که می توانید از آن برای بررسی وضعیت دستگاه خود و تغییر سریع تنظیمات سیستم استفاده کنید. این به‌روزرسانی همچنین پیش‌نمایش پشتیبانی داخلی برای باز کردن و استخراج فرمت‌های فایل RAR و 7-Zip را ارائه می‌کند، تجربه پشتیبان‌گیری ویندوز را بهبود می‌بخشد و تنظیمات جدیدی را در بخش Audio Mixer معرفی می‌کند.

در زیر به مهم ترین تغییراتی که سازنده نرم افزار در دو بیلد آخر ویندوز 11 در اختیار کاربران Insider قرار داده است نگاهی خواهیم انداخت.

جزئیات تغییرات در ویندوز 11 بیلد 23493 و 23486

موارد زیر مهمترین تغییرات در دو پیش نمایش اخیر سیستم عامل هستند:

Windows Copilot

با شروع بیلد 23493، ویندوز 11 اولین پیش نمایش “Windows Copilot” را معرفی می کند، اما این شرکت خاطرنشان می کند که این ویژگی هنوز در حال توسعه است و این نسخه فقط بر روی نمایش رابط آن تمرکز دارد.

Copilot یک تجربه هوش مصنوعی جدید است که قدرت BingChat و ربات‌های چت هوش مصنوعی را به رایانه‌های شخصی ویندوز 11 می‌آورد و جایگزین کورتانا می‌شود تا به کاربران کمک کند تقریباً به هر درخواستی از جمله توانایی تغییر تنظیمات سیستم پاسخ دهند.

می توانید با کلیک بر روی نماد “Copilot” در نوار وظیفه یا با استفاده از میانبر صفحه کلید “Windows key + C” چت بات را باز کنید. این رابط در سمت راست صفحه بدون همپوشانی محتوا یا برنامه های دسکتاپ قرار می گیرد.

اگر تا به حال در بینگ چت سوالی پرسیده اید، از قبل می دانید که چگونه با Windows Copilot تعامل داشته باشید، زیرا از نظر فنی همان فناوری با چند ترفند برای سازگاری بیشتر با دسکتاپ و یکپارچگی بیشتر است. این رابط قابلیت تغییر سبک مکالمه (خلاقانه، متعادل و دقیق) و کادر سوال را دارد.

اگرچه Copilot هنوز در حال توسعه است، شما می توانید طیف گسترده ای از سوالات را بپرسید.

این چت بات سیستم عامل را نیز درک می کند، به عنوان مثال می توانید تنظیمات سیستم را نیز تغییر دهید. برای مثال، می‌توانید مواردی مانند «تغییر به حالت تاریک»، «روشن کردن «مزاحم نشوید» و «عکس از صفحه» را درخواست کنید.

علاوه بر این، Windows CoPilot با مایکروسافت اج ادغام می شود، به این معنی که مرورگر دیگر شامل یک تجربه اختصاصی چت بات نیست. در عوض، وقتی روی دکمه چت بینگ از گوشه سمت راست بالای مرورگر کلیک می‌کنید، Copilot روی دسکتاپ باز می‌شود.

این ربات چت به پیکربندی زیادی نیاز ندارد، اما می‌توانید چت و تنظیمات را از دکمه منوی اصلی (سه نقطه) در گوشه سمت راست بالای صفحه بازنشانی کنید.

علاوه بر این، مایکروسافت همچنین گزینه ای را در صفحه تنظیمات نوار وظیفه اضافه یا حذف دکمه “Copilot” از نوار وظیفه قرار داده است. با این حال، حذف دکمه این ویژگی را خاموش نمی کند، زیرا همچنان می توانید از میانبر صفحه کلید Windows + C یا دکمه چت Bing در Edge برای دسترسی به آن استفاده کنید.

Copilot برای همه در دسترس نیست و به بیلد 23493 و Microsoft Edge نسخه 115.0.1901.150 یا بالاتر نیاز دارد.

پشتیبانی از RAR و 7-Zip

یکی دیگر از موارد قابل توجه به بیلد 23493 ویندوز 11 پشتیبانی داخلی از فرمت های فایل “RAR” و “7-Zip” با ادغام پروژه منبع باز libarchive است.

اگرچه می‌توانید پسوندهای فایل ZIP، TAR و GZ را باز و استخراج کنید، در گذشته برای مدیریت RAR و سایر فرمت‌های آرشیو رایج به یک برنامه شخص ثالث مانند WinRAR نیاز داشتید، اما اکنون می‌توانید فرمت‌های اضافی را باز کرده و استخراج کنید. “.tar”، “.tar.gz”، “.tar.bz2″، “.tar.zst”، “.tar.xz”، “.tgz، “.tbz2، “.tzst، .txz” ، “.rar” و “.7z” را می توان بدون نیاز به نصب نرم افزار دیگری باز کرد.

فرمت‌های آرشیو جدید اکنون به‌طور خودکار توسط سیستم شناسایی می‌شوند و همان نماد فشرده‌سازی فایل‌های “.zip” را در File Explorer خواهند داشت.

تنظیمات جدید صدا

ویندوز 11 بیلد 23493 همچنین میکسر صدای موجود را از طریق تنظیمات سریع به روز می کند.

این به روز رسانی یک رابط مدرن را به ارمغان می آورد که به شما امکان می دهد صدای هر برنامه را به صورت جداگانه تغییر دهید، دستگاه های خروجی را تغییر دهید و صدای فراگیر (در صورت وجود) را روشن کنید. این شرکت حتی یک میانبر صفحه کلید جدید “کلید ویندوز + Ctrl + V” را برای باز کردن مستقیم میکسر صوتی اضافه کرده است.

تغییرات در پشتیبان گیری ویندوز

به‌عنوان بخشی از تجربه پشتیبان‌گیری، سیستم عامل ممکن است برنامه‌های دسکتاپ را، علاوه بر برنامه‌های فروشگاه مایکروسافت، در طول فرآیند پشتیبان‌گیری به خاطر بسپارد.

با این حال، این بدان معنا نیست که ویندوز 11 اکنون می تواند از برنامه هایی که خارج از فروشگاه مایکروسافت نصب کرده اید، نسخه پشتیبان تهیه کند. تغییر جدید فقط نماد برنامه را در منوی Start و نوار وظیفه بازیابی می کند.

اگر از برنامه یا تنظیمات پشتیبان‌گیری ویندوز برای بازیابی برنامه خود استفاده می‌کنید، اگر برنامه از فروشگاه مایکروسافت در دسترس باشد، به‌طور خودکار دانلود و نصب می‌شود. اگر برنامه از فروشگاه نیست، وقتی روی نماد کلیک می کنید، سیستم شما را به وب سایت هدایت می کند تا نصب کننده را دانلود کنید (در صورت وجود).

طرح بندی صفحه Snap Layouts جدید

تیم توسعه همچنین ویژگی Snap Layouts را به‌روزرسانی کرده است تا به شما کمک کند چندین برنامه را سریع‌تر مشاهده کنید. به عنوان مثال، اگر چندین برنامه روی دسک‌تاپ شما اجرا می‌شود، وقتی روی دکمه بزرگ‌نمایی می‌روید، منوی Snap Layouts طرح‌بندی‌های مختلفی را توصیه می‌کند تا با قرار دادن نمادهای آن‌ها در طرح‌بندی پیشنهادی، آن برنامه را با سایر برنامه‌ها هماهنگ نگه دارید. سپس برنامه های دیگر بسته به طرحی که انتخاب می کنید، صفحه را در اختیار خواهند گرفت.

در صفحه تنظیمات تغییر می کند

صفحه تنظیمات با ساخت‌های 23493 و 23486 بهبودهای بصری و ویژگی‌های جدیدی از جمله رابط کاربری جدید، تنظیمات رمز عبور و جلوه‌های جدید برای تنظیمات Dynamic Lighting را دریافت می‌کند.

در بیلد 23493، برنامه تنظیمات یک صفحه اصلی جدید را معرفی می کند که رابط پیش فرض جدید هنگام راه اندازی برنامه است.

صفحه جدید شامل جزئیات اولیه رایانه و نمای کلی از وضعیت شبکه و به‌روزرسانی‌ها، با گزینه‌های جدیدتر در پایین است.

هر گزینه برای ارائه مرتبط ترین اطلاعات و تنظیماتی که می توانید برای ویژگی های خاص پیکربندی کنید، پیکربندی شده است. علاوه بر این، برنامه به طور خودکار نما را بر اساس نحوه دسترسی شما به تنظیمات سازماندهی می کند.

مایکروسافت می گوید که این صفحه فقط 7 کارت دارد، اما در آینده تعداد بیشتری نیز خواهند داشت. کارت‌های موجود برای این حالت عبارتند از تنظیمات توصیه‌شده، فضای ذخیره‌سازی ابری، بازیابی حساب، شخصی‌سازی، مایکروسافت 365، ایکس‌باکس و دستگاه‌های بلوتوث.

نقشه تنظیمات توصیه‌شده با الگوهای استفاده خاص شما سازگار است و گزینه‌های تنظیمات به‌موقع و مرتبط را ارائه می‌دهد، در حالی که نقشه فضای ذخیره‌سازی ابری یک نمای کلی از میزان استفاده از فضای ذخیره‌سازی شما، از جمله هشدارهایی را در صورت نزدیک شدن به ظرفیت ارائه می‌دهد.

برگه بازیابی حساب شامل تنظیماتی است که به شما کمک می کند اطلاعات بیشتری اضافه کنید که ممکن است به شما در بازیابی حسابتان کمک کند. برگه Personalization تنظیمات اولیه را برای تغییر سریع ظاهر و احساس دسکتاپ و برنامه های شما نشان می دهد. نقشه های Microsoft 365 و Xbox اطلاعاتی در مورد این اشتراک ها ارائه می دهند و نقشه دستگاه های بلوتوث مدیریت لوازم جانبی بلوتوث را آسان می کند.

یکپارچه سازی رمز عبور

در تنظیمات > حساب‌ها، اکنون یک صفحه گذرواژه جدید پیدا خواهید کرد که به شما امکان می‌دهد رمزهای عبور را به سرعت مشاهده و حذف کنید.

صفحه جدید بخشی از بهبودهای بیلد 23486 به بعد است که شامل ورود آسان با استفاده از Windows Hello نیز می شود.

رمز عبور یک کد امنیتی است که می‌توانید آن را در برنامه‌ها و وب‌سایت‌های پشتیبانی‌شده ایجاد کنید و در دستگاه خود دانلود کنید تا جایگزین احراز هویت رمز عبور شود.

نسخه جدید به شما امکان می دهد از Windows Hello برای ذخیره رمز عبور از یک وب سایت یا برنامه در ویندوز 11 استفاده کنید، سپس می توانید به راحتی کلیدهای خود را از صفحه گذرواژه ها مشاهده و مدیریت کنید.

این ویژگی در حال حاضر فقط با دستگاه‌هایی که از بیلد 23486 یا بالاتر استفاده می‌کنند و آخرین نسخه Microsoft Edge یا Google Chrome را در کانال Canary اجرا می‌کنند، کار می‌کند.

نورپردازی دینامیک

در Settings > Customize > Dynamic Lighting، صفحه اکنون جلوه های جدیدی از جمله Wave Wheel و Gradient را ارائه می دهد.

زمان و زبان

تغییرات بصری یا ویژگی‌های جدید زیادی در تنظیمات زمان و زبان پیدا نخواهید کرد، اما با شروع بیلد 23486، تغییراتی را هنگام تغییر مناطق زمانی مشاهده خواهید کرد، از جمله زمانی که سیستم از اطلاعات مکان مطمئن نیست.

همچنین سیستم اعلانی را نمایش می دهد و از شما می خواهد که قبل از انجام تنظیمات آن را تایید کنید.

علاوه بر این، اگر تنظیمات مکان غیرفعال باشد، اکنون هشداری به شما نشان داده می شود که فعال کردن مکان را توصیه می کند.

تغییرات دیگر

برخی تغییرات و بهبودهای جزئی دیگر عبارتند از تبدیل برنامه Dev Home به یک برنامه بومی، افزودن صداهای طبیعی Windows Narrator به زبان ژاپنی و انگلیسی (لهجه انگلیسی) و بازیابی تنظیماتی که قبلاً از File Explorer حذف شده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *