پس از نیم قرن؛ فرود مجدد فضاپیمای روس بر سطح ماه؟

By | آگوست 12, 2023


اکوایران: روسیه اولین ماموریت خود به کره ماه – پس از 50 سال – را انجام داده است و انتظار می‌رود فضاپیمای اونا-25 در تاریخ 23 اوت به مقصد برسد.

به گزارش اکوایران، آژانس فضایی روسیه، از زمانی که حمله به اوکراین باعث از دست رفتن دسترسی این کشور به فناوری غربی شد، مشتاق است خود را به عنوان یک «ابر قدرت فضایی» ثابت کند.

فضاپیمای روسیه، لونا-25، حدود پنج روز و نیم طول می‌کشد تا به دور ماه سفر کند و سپس تا یک هفته در مدار خود بچرخد تا سطح قطب جنوبی ماه را لمس کند.

ماموریت این فضاپیما جمع‌آوری نمونه‌هایی از سنگ و غبار برای به دست آوردن درکی از محیط برای تحقیقات بیشتر است.

قطب جنوب ماه برای دانشمندان جالب توجه است، زیرا معتقدند دهانه‌های قطبی سایه‌دار دائمی آن ممکن است حاوی آب منجمد باشد که می‌تواند روزی به هوا و سوخت موشک تبدیل شود.

روسیه خواهان تصاحب لقب «ابرقدرت فضایی»

پرتاب روز جمعه، اولین ماموریت روسیه در ماه از سال 1976 است؛ زمانی که این کشور بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود.

اتحاد جماهیر شوروی یکی از تنها سه دولتی است که تاکنون همراه با ایالات متحده و چین موفق به فرود بر سطح ماه شده است.

آژانس فضایی روسیه، از زمانی که حمله به اوکراین باعث از دست رفتن دسترسی این کشور به فناوری غربی شد، مشتاق است خود را به عنوان یک «ابر قدرت فضایی» ثابت کند.

این سازمان اعلام کرد که می‌خواهد ثابت کند روسیه «کشوری است که می‌تواند محموله را به ماه برساند و از دسترسی تضمین‌شده روسیه به سطح این کره اطمینان حاصل کند».

با وجود تحریم‌های گستردۀ غرب که بر برنامه فضایی روسیه نیز تأثیر گذاشته، این کشور در حال حاضر به عنوان بخشی از برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی باقی مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *