پول بانکی امسال؛ هر ماه یک میلیارد وام برای هر شرکت دانش بنیان

By | جولای 17, 2023


اکوایران: پرداخت وجوه به شرکت های دانش بنیان از ابتدای سال جاری افزایش یافته است به طوری که کل وام پرداخت شده در این حوزه به گونه ای است که هر شرکت دانش بنیان به طور متوسط ​​حداقل یک وام 11 میلیاردی دریافت کرده است. بهار امسال هر ماه.

به گزارش اکو ایران، پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان از ابتدای سال جاری روند افزایشی داشته است. ارقام در این حوزه نشان می دهد که هر شرکت در بهار امسال حداقل یک وام 11 میلیارد تومانی در ماه دریافت کرده است. البته این یک آمار متوسط ​​است و برای همه مجموعه های دانش بنیان یکسان نیست.

بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی، در خرداد ماه امسال معادل 17 هزار و 800 میلیارد تومان وام بانکی در قالب یک هزار و 789 فقره تسهیلات به 755 شرکت دانش بنیان پرداخت شد که نسبت به خرداد سال گذشته 53 درصد افزایش داشت. . البته بانک مرکزی در این گزارش رشد تسهیلات را 86.6 درصد اعلام کرده است که جای سوال دارد و خلاف گزارش های قبلی است.

در مجموع در سه ماهه نخست سال جاری، نظام بانکی 36 هزار و 630 میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان پرداخت کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 56.6 درصد رشد نشان می دهد. نرخ رشد اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای بهار امسال معادل 90 درصد است که این سوال را مطرح می کند که بانک مرکزی چگونه این نرخ رشد را محاسبه کرده است؟

بانک مرکزی در آخرین گزارش خود میزان تسهیلات پرداختی به شرکت های دانش بنیان را 37 هزار و 900 میلیارد تومان اعلام کرد که به 152 شرکت در قالب 4 هزار و 279 فقره وام پرداخت شد.

با معیار آنچه بانک مرکزی در آخرین گزارش خود به آن اشاره کرده است، می توان گفت که بهار امسال به طور میانگین هر شرکت دانش بنیان حداقل 3 وام (به طور دقیق تر 3.7 جایگاه) به ارزش 32.9 میلیارد تومان دریافت کرده است.

به عبارت دیگر، از ابتدای سال جاری تاکنون هر یک از این شرکت‌ها ماهانه حداقل یک وام (دقیقاً 1.2 فقره) به ارزش 9 میلیارد تومان (دقیقاً 11 میلیارد تومان شامل 1.2 فقره برای هر شرکت) دریافت کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *