کاهش فقر با کمک اقتصاد دیجیتال

By | جولای 11, 2023


داوود سوری، اقتصاددان به همراه محمد فاضلی، جامعه شناس در میزگردی به بحث فقر از منظر اقتصاد دیجیتال پرداختند و به این سوال پاسخ دادند که آیا اقتصاد دیجیتال می تواند وضعیت فقر را بهبود بخشد یا خیر؟

به گفته سوری اقتصاد دیجیتال با توسعه دسترسی به بازار، می توان از طریق کانال افزایش درآمد و کاهش هزینه ها به بهبود شرایط زندگی خانوارهای فقیر کمک کرد. به این ترتیب خانوارهای روستایی و حاشیه نشین می توانند محصولات خود را در هر نقطه از کشور در بستر دیجیتال در معرض دید دیگران قرار دهند و از این طریق کسب درآمد کنند.

وی در این خصوص به مشکل یارانه ها اشاره کرد و گفت: هدفمندی یارانه ها نیست، در حالی که در شرایط اقتصاد دیجیتال می توان این مشکل را حل کرد و افراد نیازمند یارانه را به راحتی شناسایی و یارانه را هدفمند کرد. . اقتصاد دیجیتال اطلاعاتی را برای ما تولید می کند که جمع آوری آنها از راه های دیگر بسیار گران است. دولت می تواند از این داده ها در راستای حکمرانی و مدیریت با هدف کاهش فقر استفاده کند و آن را در خدمت فقرزدایی جامعه قرار دهد.

فضلی همچنین با اشاره به بعد اجتماعی تاثیر اقتصاد دیجیتال بر کاهش فقر تصریح کرد: اقتصاد دیجیتال به دیده شدن حاشیه نشینان کمک کرده و نوعی نظام همبستگی اجتماعی در کشور ایجاد می کند که به فقر و نامرئی و ارتباط ارگانیک با سایر بخش ها می پردازد. کشور تأثیرگذار بوده و تأثیر اقتصادی قابل توجهی دارند.

اولین همایش «فرصت های ایران در عصر دیجیتال» به تفصیل به این موضوع خواهد پرداخت. این رویداد توسط شرکت مشاور مدیریت رحمان و با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران در روزهای 4 و 5 تیرماه برگزار می شود.

برای ارتباط با شرکت مشاور مدیریت رحمان و شرکت در رویدادها و همایش های آن می توانید با شماره 02191005767 تماس بگیرید.

لینک ثبت نام:

ideas.rahnaman.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *