Wi-Fi را فراموش کنید. به زودی شما به “Life-Fi” مجهز خواهید شد!

By | جولای 24, 2023


اکوایران: «لای فای» به زودی به شما اجازه می دهد از نور برای وب گردی و بازی استفاده کنید.

به گزارش اکو ایران، Wireless Fidelity یا Wi-Fi برای مدت طولانی ستون فقرات اتصال به اینترنت در خانه ها، ادارات، ساختمان های دانشگاه و حتی فضاهای عمومی بوده است. این انقلاب نحوه دسترسی ما به اینترنت را تغییر داد. اما دیری نمی‌گذرد که وای‌فای رقیبی پیدا می‌کند که دسترسی آسان‌تر و استفاده از آن ارزان‌تر باشد. موسسه مهندسین برق و الکترونیک اخیراً استاندارد بی سیم جدیدی به نام IEEE 802.11bb یا Li-Fi را تأیید کرده است که مخفف Light Fidelity است. این استاندارد بی سیم جدید به جای استفاده از امواج رادیویی، از نور برای دسترسی به اتصال اینترنت پرسرعت استفاده می کند.

بر اساس گزارش Techbase، آنچه Li-Fi را منحصر به فرد می کند، جدای از توانایی آن در استفاده از نور برای برقراری ارتباط، این واقعیت است که سرعت دانلود و آپلود بهتری نسبت به Wi-Fi معمولی ارائه می دهد. همچنین قابلیت ادغام آسان آن با سخت افزار Wi-Fi قابل ذکر است.

Li-Fi چیست و چگونه کار می کند؟

همانطور که قبلا ذکر شد، Li-Fi یک فناوری بی سیم است که از نور برای انتقال داده ها به جای فرکانس های رادیویی مورد استفاده در Wi-Fi استفاده می کند. Li-Fi بخشی از ارتباطات نوری است و از فناوری ارتباطات بی سیم نوری (OWC) مشتق شده است که از نور LED یا دیودهای ساطع کننده نور به عنوان رسانه ای برای ارتباطات پرسرعت به روشی مشابه Wi-Fi استفاده می کند. .

تفاوت لای فای و وای فای چیست؟

Li-Fi در طول موج های بین 800 نانومتر تا 1000 نانومتر کار می کند و نرخ انتقال بین 10 مگابیت در ثانیه تا 9.6 گیگابیت بر ثانیه را ارائه می دهد. در مقایسه، Wi-Fi در طول موج‌های بین 120 میلی‌متر (2.4 گیگاهرتز) و 60 میلی‌متر (5 گیگاهرتز) کار می‌کند و سرعت عملیاتی را ارائه می‌دهد که بسته به نسخه مورد استفاده متفاوت است. به عنوان مثال، Wi-Fi 6، مانند Li-Fi، حداکثر سرعت عملیاتی 9.6 گیگابیت بر ثانیه را ارائه می دهد. از سوی دیگر، Wi-Fi 7 حداکثر سرعت عملیاتی تا 46 گیگابیت بر ثانیه را ارائه می دهد. با این حال، دستگاه های دارای Wi-Fi 7 در حال حاضر کمیاب و معمولا گران هستند.

چه چیزی Li-Fi را بسیار خاص می کند؟

چیزی که Li-Fi را بسیار خاص می کند این واقعیت است که می توان آن را با کمی تغییر در سخت افزار Wi-Fi موجود مستقر کرد. به زبان ساده، سازندگان تراشه‌های وای‌فای می‌توانند تغییرات کوچکی در تراشه‌های وای‌فای موجود ایجاد کنند تا همزمان از Li-Fi و Wi-Fi پشتیبانی کنند. به زبان ساده، می تواند به راحتی با تراشه ها و اکوسیستم های تجاری موجود ادغام شود.

اما آیا مزایایی وجود دارد؟

علاوه بر دسترسی به اتصال اینترنت پرسرعت، Li-Fi به راحتی قابل پیاده سازی است زیرا به حداقل تغییرات در تراشه های موجود نیاز دارد. این نه تنها پیاده سازی آن را ارزان تر می کند، بلکه بدون افزودن قطعه جدید، عملکرد جدیدی را به دستگاه های موجود اضافه می کند.

همانطور که IEEE در سند 59 صفحه ای خود توضیح می دهد، ارتباطات نوری را می توان همزمان با ارتباطات RF استفاده کرد و می توان از آنها در هر جایی که ارتباطات RF کوتاه است استفاده کرد.

این شامل حوزه‌هایی مانند محیط‌های دفاعی و سخت، صنایع به‌ویژه مراکز داده و مکان‌هایی که حسگرهای اینترنت اشیا در آن‌ها استفاده می‌شود، ساختمان‌های هوشمند، خرده‌فروشی و امور مالی برای فضای داخلی و خرید، شهرهای هوشمند، و همچنین گوشی‌های هوشمند و خانه‌های هوشمند می‌شود.

همچنین نیازی به روترهای خاصی ندارد. می توان آن را با استفاده از اجزای خارج از قفسه مانند LED ها، دیودهای لیزر و فوتودیودهای سیلیکونی اجرا کرد. IEEE می گوید: “IEEE 802.11bb ساده ترین مسیر یکپارچه سازی را با بیشترین تعداد ممکن گزینه های یکپارچه سازی دستگاه ارائه می دهد.” این سازمان می گوید Li-FI برای ارتباطات دستگاه به دستگاه (D2D) و دسترسی کوتاه برد موبایل ایده آل است. به عبارت ساده برای استفاده در منازل، ادارات، مراکز خرید و … مناسب است.

واکنش جهان به این تحول چه خواهد بود؟

تاکنون واکنش‌ها به اخبار منتشر شده توسط IEEE درباره Li-Fi و قابلیت‌های آن مثبت بوده است. PureLiFi اسکاتلند و Fraunhofer HHI آلمان از اخبار IEEE 802.11bb برای Li-Fi به عنوان آخرین استاندارد جهانی برای ارتباطات نوری استقبال کردند. کارشناسان معتقدند که Li-Fi به اطمینان از دسترسی ایمن به اینترنت در خانه و محل کار کمک می کند و اینترنت پرسرعت با قیمت مناسب را برای کاربران اینترنت فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *